Energetický priemysel postavený na blockchaine a jeho ambície

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Odhaduje sa, že hodnota globálneho blockchainu na trhu s energetickými službami porastie každý rok o 60 % až do roku 2024. Toto uvádza nová správa spoločnosti Infoholic Research LLP, zverejnená 15. februára.

Podľa reportu bola hodnota blockchainových riešení pre energetiku v roku 2018 odhadnutá na 210,4 milióna dolárov. Podľa analytikov do roku 2024 dosiahne 3,4 miliardy dolárov, čo je oných 60 % medziročne.

Správa tiež poznamenala, že kľúčovou hybnou silou rastu v najbližších piatich až šiestich rokoch bude predaj distribuovanej energie a energie peer-to-peer (p2p).

Vzhľadom na rastúcu automatizáciu energetických spoločností, tieto môžu robiť zmeny infraštruktúry v reálnom čase. Ako vysvetľuje správa, blockchain umožní rýchle vykonávanie zmien a ušetrí značné prevádzkové náklady.

Výhody použitia blockchainu v energetike

Výhody plynú zo samotných kľúčových vlastností blockchainu a možno ich rozvinúť až do nevídaných rozmerov.

Aby ste si to dokázali predstaviť: Ak firma obchoduje s energiou, jediné, čo bude vedieť určite je, od akého dodávateľa ju získava. V prípade blokchainu bude ale známe, kde presne sa energia vzala, aká časť pochádza z obnoviteľných zdrojov (bez toho, aby niekto mohol s týmito dátami manipulovať), akou trasou prešla aj kde sa spotrebovala. Budú o nej vedieť prakticky všetko a pôjde o pravdivé informácie, čo dovolí smerovať jej toky práve tam, kde je najviac potrebná a veľa ďalšieho.

Zamedzí to pomerne veľkým stratám a energetické spoločnosti budú môcť reagovať na akékoľvek situácie takmer okamžite.

Vysporiadanie sa s neplatičmi energie

Ak má niekto problém s hradením účtov za energiu, je do budúcnosti nepredstaviteľné, aby energetická spoločnosť posielala svojich zamestnancov demontovať elektromer na mieste. Stačí ho predsa odpojiť na diaľku. Podobná modernizácia sa odohrá s blockchainom aj bez, avšak pre sieť ako celok bude mať blockchain a jeho prepojenie obrovské výhody.

Ako bude vyzerať energetická budúcnosť

Ak by energetika fungovala na blockchaine, dalo by sa s ňou a jej distribúciou takmer čarovať. Nielenže by ste presne vedeli koľko, čo, kedy, kde a ako napríklad spotrebujete. Ale dokážem si predstaviť aj rôzne ceny energie pre rôzne spotrebiče. V modernej dobe bude veľmi jednoduché zistiť, či používate energiu na nabíjanie mobilu, sledovanie televízora, chladničku alebo kúrenie. Neplatičom by tak mohli vypnúť napríklad všetko okrem chladničky, kúrenia a pod. Zvyšok by nefungoval a to by ich donútilo s tým začať niečo robiť, a pritom by v zime nezamrzli. Fantázii sa teda medze nekladú a nejde len o neplatičov, ale aj technológie a služby, ktoré by v takejto sieti začali vznikať ako huby po daždi.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.