Bitcoin sa opäť ťahá dolu • XRP nachádza využitie – prvá banka ho oficiálne prijíma za medzinárodnú platbu
Bitcoin sa opäť ťahá dolu • XRP nachádza využitie – prvá banka ho oficiálne prijíma za medzinárodnú platbu, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/immimagery
Bitcoin si to znova namieril smerom k decembrovému low. Po pomerne krátkej korekcii smerom hore sa momentálne opäť ťaháme smerom dolu. Tento týždeň bol v znamení takmer nulovej volatility striedanej s náhlymi prudkými prepadmi, ktoré na grafe tvoria schody. Pohľad na takýto graf je celom nudný a neradostný. Ako sme už naznačili v minulej časti, tento rok by mohol byť rokom konsolidácie.

Bitcoin

Ako vidíte na grafe nižšie, Bitcoin sa počas tohto týždňa držal veľmi priameho pohybu na stranu. V stredu prišiel schodovo strmý pohyb nadol a nasledovala ďalšia horizontálna priamka. Tú narušil až dnešný pohyb, a to opäť smerom dolu. Za uplynulý týždeň si Bitcoin týmto spôsobom (počas prípravy tohto článku) pohoršil o približne 500 dolárov.

To sa pri aktuálnej cene 3 560 USD javí ako celkom vysoká čiastka. V kontexte hurikánu ročného downtrendu je to však len mierny vánok. Bitcoin v každom prípade naďalej ovláda kryptomarket. Aktuálne sa však dominancia BTC ustálila a pohybuje sa v rozmedzí cca 50 % až 55 %. A to už od konca augusta 2018.

Zaujímavosťou je, že ten posledný (novembrový aj decembrový) zosuv už nemal taký vplyv na dominanciu BTC, aký sme zažívali počas prvej polovice minulého roka. Pravidlo, že pri prepade dominancia Bitcoinu rastie a pri raste naopak klesá, teda platilo oveľa prísnejšie, než dnes. Aktuálne už je možné hovoriť o pomerne veľmi lacnom Bitcoine.

Opäť dolu – máme už to najhoršie za sebou?

Väčšina z vás si pravdepodobne teraz kladie otázku, či sme už konečne z najhoršieho vonku. Ja sa, ako už viete, prikláňam k možnosti dlhodobej konsolidácie. Nevylučujem taktiež ďalší prepad a s ním aj možnosť lacných nákupov Bitcoinu i altcoinov. Rovnako však je možné aj to, že sa LOW vytvorené v decembri 2018 potvrdí ako dno celého downtrendu, a že napriek mnohým predikciám už nižšie nepôjdeme.

Znovu sa preto zdá byť najlepšou voľbou stratégia postupných nákupov, ktorá umožňuje vypočítať si priemer vstupnej ceny a zachovať si psychickú pohodu, nech už trh robí čokoľvek.

Decembrové ATH strieda decembrové LOW

Počas jedného roku sa veľa zmenilo. O tom, aký bol rok 2018, sme písali v tomto článku. Spomínate si ešte, ako mnohí z vás počas prudkého rastu koncom roka 2017 očakávali rast až do nebies? Kto by vtedy zaváhal, keby mohol BTC nakúpiť pod 6 000 USD? Približne o rok sa už december neniesol v duchu ATD, ale naopak sa tu vytvorilo doterajšie LOW celého downtrendu.

December sa tak začína javiť ako mesiac, kedy vrcholia jednotlivé fázy dlhodobého cyklu. Osobne vidím jedno veľké pozitívum v tom, že sme sa dostali až sem. Ak ste si s nami prešli celým rokom 2018, získali ste cenné skúsenosti. Skúška trpezlivosti však ešte ani zďaleka nekončí. HODL rozhodnutie nie je krátkodobou záležitosťou, ale skôr behom na dlhú trať.

XRP sa teší stále väčšej obľube

Musím sa priznať, že som z mnohých dôvodov ku XRP spoločnosti Ripple trochu skeptický. Ani ja som však nemohol nezaznamenať, že sa táto kryptomena teší stále väčšej a väčšej obľube. Mnohí z vás v ňom nevidia potenciál preto, lebo ho odporúčajú banky. Aktuálne sa drží na druhom mieste podľa trhovej kapitalizácie, a je tak zo všetkých altcoinov momentálne najbližšie k potenciálnemu prekonaniu BTC.

Token XRP začína byť využívaný v reálnom svete. Nedávno sme zaznamenali správu, že ho začne využívať prvá oficiálne potvrdená banka – Euro Exim Bank, so sídlom v Londýne. XRP bankám umožňuje posielať transakcie počas niekoľkých sekúnd a bez nutnosti „parkovať,” ako hovorí šéf strategických účtov spomínanej banky:

„Keď použijete XRP namiesto nutnosti predbežne zaparkovať všetky svoje peniaze na zahraničných účtoch po celom svete, držíte svoje prostriedky lokálne, pod vašou kontrolou, svoju stabilitu, svoju bonitu. Je to oveľa lepšie štrukturálne postavenie. Prostriedky z vášho miestneho účtu, napríklad z brazílskych reálií, môžete presunúť do cieľového účtu napríklad do dvoch minút.”

Euro Exim Bank navyše tvrdí, že sa im v tomto mesiaci stratila jedna z platieb, pre ktorú použili Swift. Aj to môže byť jedným z dôvodov, prečo dnes táto banka plánuje používať XRP na vyplácanie platieb vo všetkých 80 krajinách, v ktorých pôsobí. Začať plánuje už počas 1. štvrťroku 2019.

Záver

Pravdepodobne si ešte musíme dlho počkať, kým Bitcoin zamieri k hodnotám z decembra 2017. Momentálne nás to skôr tiahne k retestu LOW z decembra 2018. Aktuálne sa tvorí nepekný priamkový graf s niekoľkými schodmi smerom dolu. Vyzbrojte sa preto trpezlivosťou a držte sa svojej dlhodobej stratégie. Kryptomena XRP, ktorej patrí druhé miesto podľa trhovej kapitalizácie, získala prvú banku, ktorá oznámila, že ju bude používať na medzinárodné transakcie. Ide o banku Euro Exim Bank.

Ďalej si môžete prečítať:

Je blockchain vôbec k niečomu alebo prečo sa „dappom“ nedarí? – A hlavne ako to zmeniť!

Zdroje:
https://coinmarketcap.com/
https://dailyhodl.com/

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.