Po niekoľko týždňovom raste prišla poriadna korekcia, ktorá behom necelých 24 hodín zmazala cez 13 % z ceny Bitcoinu, teda takmer 1000 USD. Pre hodlerov je tento prepad príležitosťou k ďalšiemu prikúpeniu Bitcoinu, popri ostatných kryptomien, ktoré majú šancu na dlhodobý rast ceny a úspech. Čaká sa s rastom na prijatie ETF?
Bitcoin stratil takmer 1 000 USD zo svojej ceny
V minulom diely sme riešili situáciu, kedy cena BTC retestovala veľmi silný support na úrovni okolo 6 000 USD. Support opäť vydržal a od tej doby Bitcoin pomaly rástol, a to až k včerajším cca 7380 USD/BTC. Potom prišla veľmi výrazná korekcia, ktorá Bitcoinu zmazala takmer 1 000 USD a zostrelila taktiež pomaly sa prebúdzajúci trh altcoinov.
Nepríliš pozitívne je, že sa cena BTC nedostala aspoň na úroveň predchádzajúceho vrcholu (cca 8 200 USD), čím by nás uistila, že downtrend už je skutočne na konci. Na druhú stranu sa to dalo očakávať a naši analytici na T11 na to upozorňovali. Zatiaľ sa však Bitcoin nad zmienenú úroveň 6 tisíc USD statočne drží, čo je veľmi pozitívne.
Pokiaľ hodlujete, tak vás táto situácia necháva kľudnými a možno sa aj radujete, že je tu ďalšia príležitosť k tomu, vložiť časť príjmu do kryptomien.
Je tu ďalší výpredaj
Neviem ako vy, ale ja kryptomenám z dlhodobého hľadiska verím a vsadil som na ne nezanedbateľnú časť svojho bohatstva. Uvedomujem si samozrejme taktiež rizikovosť tohto rozhodnutia, a preto si dopredu nič neprikrášľujem a snažím sa byť opatrný. Nič-menej pokiaľ som sa raz rozhodol pre hodl, tak sa tejto stratégie držím.
Každý prepad cien je možné vnímať ako výpredaj. Toto obdobie by pre hodlerov malo byť časom nákupov. Zatiaľ čo sa trhy prepadávajú a ceny altcoinov narážajú na nové dná, my si vytvárame svoje portfóliá a postupne prikupujeme. Či by som vám v tomto duchu mohol niečo odporučiť, tak aby ste si, pokiaľ ste tak ešte neurobili, rozmysleli, či a akým spôsobom sa chcete kryptomenám venovať.
Nájdite si vlastný systém, či už to bude hodl či nejaká forma tradingu, a pokiaľ možno sa ho držte. Úspech vám to samozrejme samo osebe nezaručí, ale vyhnete sa unáhleným rozhodnutiam a naučíte sa dlhodobo držať určité stratégie.
Vďaka kryptomenám všetci už teraz zažívame, aké to je slobodne investovať a byť svojou vlastnou bankou, resp. sporiteľňou. To však so sebou nesie aj určité bezpečnostné zásady, ktoré je nutné dodržiavať. Niektoré z nich pripomenieme v budúcom diely.
August bol v znamení ETF (Exchange Traded Fund)
Najdiskutovanejšou témou prázdnin boli určite žiadosti o schválenie ETF, ktoré však Komisia pre cenné papiere (SEC) zatiaľ vždy zamietla. Je pravdepodobné, že nakoniec k prijatiu týchto kryptomenových fondov, obchodovateľných ako bežné cenné papiere, dôjde. I keď možno až budúci rok…
Či to bude pre kryptomeny až takou výhrou je však diskutabilné a niektoré z najvplyvnejších kryptoosobností sa už vyjadrili proti. Ako príklad môžeme uviesť názor Andreasa Antonopoulosa, Bitcoin učiteľa, ktorý v ETF vidí ohrozenie decentralizácie kryptomien (celý článok TU). Vitalik Buterin, zakladateľ ETH, následne povedal, že sa týmto kryptofondom venuje príliš veľká pozornosť (viac TU).
Záver
Pre kryptomeny a ich prijatie širokou verejnosťou bude predovšetkým potreba kvalitných a prospešných právnych regulácií a samozrejme taktiež zapojenie veľkého množstva drobných investorov. To je z dlhodobého hľadiska omnoho zásadnejšie, než to či budú prijaté ETF či ako dlho bude trvať, než sa cena BTC vydá smerom k novému ATH. Pre dlhodobých investorov do kryptomien je tak aktuálna situácia iba ďalšou príležitosťou k doplneniu portfólia.
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal René.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.