Halving spôsobil kolaps v mining priemysle – Firmy beznádejne krachujú

BitmarketsBitmarkets

Halving významne zamiešal kartami na krypto scéne. Cena od tejto dôležitej fundamentálnej udalosti mierne  rastie a baníci aj naďalej pokračujú v ťažbe. Avšak väčšina starších ASIC miner zariadení už nie je zisková. Poďme sa pozrieť na to, čo sa od vtedy zmenilo.

Halving ako dôležitá udalosť

Halving je významná udalosť, ktorá vždy v minulosti zamiešala kartami na krypto trhu. Špekulanti obvykle pred halvingom nakupovali, pretože očakávali odmeny po znížení naštartovania rastu. Pre traderov a hodlerov táto udalosť nepochybne mala veľmi pozitívny vplyv.

Prečítaj si aj: Coinbase chce predať užívateľské údaje agentúram – Ako na to reagujú používatelia?

Má to aj negatíva

Ale každá pozitívna vec má aj svoju odvrátenú stranu. Rovnako je to aj v prípade halvingu. Každý halving výrazne znížil dlhodobú ziskovosť ťažby BTC. Zatiaľ čo v roku 2012 mohol každý aj na najhoršom kancelárskom notebooku profitovať, tak po tohtoročnom halvignu sa nedá ziskovo ťažiť už ani s ASIC miner S17. Tieto zariadenia sú síce stále najvýkonnejšie a najlepšie, treba však spočítať aj náklady na elektrinu.

Na správne optimalizovanie ziskovosti treba zohľadniť hneď niekoľko faktorov. Nepochybne prvým z nich je poplatok za ťažbu. Keďže každé zariadenie funguje na princípe grafickej karty, musí byť pripojené k zdroju elektrickej energie. Tú si musím vyprodukovať buď sám cez obnoviteľné zdroje, alebo odoberať od distribútorov. Za všetko sa samozrejme musí platiť. Preto, ak aj vyťažím isté množstvo BTC, tak musím odčítať poplatok za elektrinu. Následne môžem zistiť čistý zisk.

Na Slovensku a v Českej republike sú náklady pomerne nízke. V podstate by sa aj naďalej dalo profitabilne ťažiť s najmodernejšími ASIC miner zariadeniami. V niektorých krajinách, hlavne štátoch na severe, je často dvojnásobne vyššia cena za jednotku. Preto ani v prípade ťažby vo veľkých halách s lukratívnym kontraktom s distribútorom elektriny nie je možné v súčasnosti ťažiť zo ziskom.

Možno ťa bude zaujímať: Trump predpovedá oživenie americkej ekonomiky už v roku 2021 – FED zásadne nesúhlasí!

Koniec veľkých aj malých podnikov

Halving pomerne tvrdo zasiahol tisícky podnikov, ktoré sa venujú ťažbe BTC. V súčasnosti by musela cena BTC byť na úrovni okolo 20 000 USD, aby bolo možné ťažiť aj na starších zariadeniach. Firmy preto nemajú na výber a vyberajú si dve možnosti. Obvykle väčšie firmy, ktoré majú dostatočné rezervy jednoducho poskladali svoje farmy do kamiónov a presťahovali sa napríklad do Číny a Islandu. V týchto štátoch sú náklady takmer nulové a profitabilne sa dá ťažiť BTC aj na starších zariadeniach, prípadne kancelárskych PC. Ostatné firmy bohužiaľ postupne krachujú a zatiaľ čakajú na lepšie podmienky.

Čítaj ďalej:

USA oficiálne v recesii. Kedy sa pokles zastaví?

Best Wallet PCOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.