kolaps ekonomika eToro

Yoni Assia, zakladateľ a CEO spoločnosti eToro, prišiel so zaujímavou informáciou. Podľa neho môže kryptomeny v nadchádzajúcich týždňoch čakať veľký test, kedy by sa ich vývoj mohol oddeliť od akciového trhu.

Generálny riaditeľ jednej z najvýznamnejšej obchodnej platformy eToro varoval, že nový crash akciového trhu príde za menej ako mesiac a investori by sa mali mať na pozore. V sérii tweetov z dnešného dňa Yoni Assia predpovedal, že k tomuto prepadu dôjde už počas najbližších troch týždňov.

Kupujúci, dajte si pozor

Naráža tak na právne zásady starovekého Ríma, kde výraz caveat emptor znamenal, že si má kupec dávať pozor.
Toto varovanie prichádza po týždňoch nezvyčajného rastu akciového trhu. Ten prišiel napriek prebiehajúcim opatreniam proti koronavírusu a masovým protestom, ktoré po smrti Georga Floyda zachvátili celé Spojené štáty. Zároveň sa Bitcoin (BTC) stále viac oddeľuje od pohybov makro trhu a poskytuje bezpečné úložisko všetkým, ktorí sa chcú ochrániť pred vysokým rizikom pádu akciových trhov. Slušný posun v myslení, čo hovoríte?

S & P 500 index narástol v máji o 400 bodov a teraz sa pohybuje okolo hodnoty 3 200 bodov, čo je 200 bodov nižšie, ako to bolo na začiatku marca. V čase najväčšieho poklesu sa index zastavil až na 2 232 bodoch.

Mohlo by vás zaujímať: Analýza európskych indexov Europe 50, DAX a UK 100 – Aj európsky akciový trh sa zotavuje

No a ako je na tom Bitcoin? Ten sa medzitým stal najvýkonnejším makro aktívom druhého štvrťroka so ziskom viac ako 50 %.

BTC vs SP500
Zdroj: skew.com

Špekulácie naberajú na obrátkach

Zástancovia kryptomien očakávajú prepad akciového trhu už dlhšiu dobu a tvrdia, že štátne zásahy vo forme spätných odkúpení vytvárajú na trhu umelú konkurenciu. Tieto zásahy navyše naberajú v poslednej dobe na sile, pričom Európska centrálna banka sa chystá (podľa svojho najnovšieho oznámenia) zdvojnásobiť objem svojich stimulačných plánov.

Zaujíma vás, dokedy budú centrálne banky nafukovať ekonomiku? A čo sa stane, až s tým prestanú?

Assia medzitým doplnil svoje vyhlásenie, že nešlo o žiadnu finančnú investorskú radu:

„Aby som to uviedol na pravú mieru, verím, že príde korekcia, pretože sa zdá, že táto rally na akciových trhoch je podporovaná špekuláciami retailových investorov […] a historicky tieto rally končievajú korekciou“.

„Na druhej strane je potrebné mať na pamäti, že nové peniaze sa tlačia v bezprecedentnom množstve a úrokové sadzby sú nulové.“

Čo čítať ďalej?

Analýza indexů Nasdaq, S&P 500 – Nasdaq na novém historickém maximu, hrozí velká finanční bublina?

Zdroj:
cointelegraph.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek Dintar.