Kryptomeny útočia! Záhrobné príbehy, scamy a prízraky… Bitcoin neustále umiera a vstáva z mŕtvych. Deje sa to stále! Do sveta ekonomiky prichádzajú monštrá z podsvetia. „Je treba ich okamžite zničiť!” kričia zástancovia starých štruktúr, ďalší píšu Bitcoinu nekrológy. „Ohrozuje všetko, čo je nám sväté,” „slúži k praniu špinavých peňazí a k podvodom,” podobné slova hrôzy sa ozývajú zo všetkých strán. Haloweensky špeciál je tu!
Neprišla vám niekedy nápadná podobnosť slov cryptocurrency (kryptomena) a crypt (hrobka)? Pochádzajú kryptomeny skutočne zo záhrobia, alebo je to naozaj len náhoda? A existujú vôbec náhody? Kto je ten tajomný Satoshi Nakamoto? Je to len desivá postava z temnôt alebo skutočný človek? Na tieto otázky by sme radi poznali odpoveď. Všetko je však zahalené pod rúškom tajomstva a záhad na ktoré nevieme odpovedať.
Halloween
Slnko už dávno zapadá a oranžová obloha pomaličky tmavne. Šírou krajinou sa rozprestierajú tiene a všetko prechádza v matne neurčitú šeď. Okolitý svet sa zlieva v jeden temný pás. V uliciach, kde pomaly ustupuje slabá ozvena detských hier, občas zaznie štekot psov a vetrom sa nesie šelest krídel čiernych vtákov. Svet obklopila tmavá stena Halloweenskej noci. Je to noc, kedy mŕtvi vyliezajú z hrobov. Teda aspoň v našich predstavách.
Už Kelti vraj verili, že sa v tento večer môžu duše mŕtvych vracať späť na zem. Každopádne ide o ideálnu príležitosť pre všetky deti v anglicky hovoriacich krajinách obliecť sa do príšerného kostýmu a vyhrážať sa svojim susedom, pokiaľ nedostanú nejakú sladkosť. Dospelí majú aspoň príležitosť, takmer nerušene sa odobrať treba ku sledovaniu hororov.
Tento sviatok preto majú radi všetci. Deti, dospelí, aj majitelia rôznych obchodov či obchodíkov ponúkajúcich neskutočné príšernosti a ďalšie milé drobnosti, ako sú rôzne masky, svietiace pavúky, kúzelné paličky a ďalšie magické predmety. Tu je každému jasné, že sa nejedná o skutočnú mágiu a ani Harry Potter by s nimi nič nevykúzlil. Ako je to však s kryptomenami?
Prízraky, ktoré vyliezajú z krypty!
Bitcoin je najstaršia kryptomena a má toho za sebou už veľa, mimo iné aj stovky úmrtí a vstávania z hrobu. Tí znalejší už iste pochopili, že máme na mysli smrť mediálnu, nie skutočnú. Aj napriek tomu je zaujímavým faktom, že sa mu za desať rokov svojej existencie podarilo v médiách „zomrieť” už viac než 300krát (viz). Takýto počet nekrológov len tak niekto nemá – preto môže byť Bitcoin právom nazývaný nemŕtvym, súhlasíte? Pokiaľ áno, možno taktiež povedať, že s každým novým vyťaženým blokom vylieza táto príšera z hrobky. To je skutočne trochu desivé, a predovšetkým pre tých, ktorí mu nejaký ten nekrológ napísali…
(Ne)mŕtvi medzi nami
S istotou možno povedať, že určitá časť dnes žijúcich kryptomien bude za rok touto dobou už na onom svete. Či sa tým myslí virtuálna hrobka, alebo kremíkové nebo, kam prídu taktiež všetci androidi a kalkulačky, už nechávame na vašom vlastnom uvážení. Pokiaľ sa z niektorých z nich stanú strašidlá, len ťažko môžeme hádať, či išlo o prízraky hriešnych a nečistých, alebo virtuálne duše spravodlivých, ktorí podľahli treba hackerským útokom.
Všetci však poznáme príbehy z krypty, ktoré po sebe zanechali scamy, mŕtve projekty, alebo aj podvodné „krypt-o-měny”, ako treba známy prípad BitConnect, alebo aj značná časť ICO, ktoré sa ukázali byť podvodom na investorov. Len pod náhrobnými kameňmi vytesanými stránkou coinopsy.com je už na kyber cintoríne pochovaných na 452 coinov a tokenov.
Záver
Pointa tohto halloweenskeho článku spočíva predovšetkým v nasledujúcich odhaleniach. Majme sa na pozore, pretože nemŕtvi môžu zaútočiť nie len o Halloweenskej noci a kryptomeny, ktoré sa ešte dnes zdajú byť úplne živé, môžu už teraz v skutočnosti ticho čakať na svoju príležitosť k útoku! Snáď aby sme radšej svoje investície od týchto prízrakov uchránili skôr, než bude príliš neskoro! Že by bolo predsa len lepšie zvoliť prízrak menom Bitcoin, alebo krypťácky svet opustiť úplne? To necháme na vás. Jedno je isté, kto sa dnes v noci bojí vyjsť von, ten sa žiadnych sladkostí nedočká.
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Kytka.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.