Guvernér NBS prezradil, kedy začnú klesať úrokové sadzby

Ekonomika Ako vidí Kažimír úrokové sadzby v eurozóne
Ako vidí Kažimír úrokové sadzby v eurozóne. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/symbiot
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

„Prial by som si, aby bolo minulo týždňové zvýšenie úrokových sadzieb posledné”, uviedol Peter Kažimír guvernér Národnej banky Slovenska vo svojom komentári. Napriek tomu, že analytici predpokladajú, že Európska centrálna banka už úrokové sadzby nezmení, nemusí to tak byť.

Úrokové sadzby dosiahli úroveň 4,5 %

Európska centrálna banka (ECB) na poslednom zasadnutí Rady guvernérov zvýšila úrokové sadby už po desiatykrát za sebou o 25 bázických bodov. Súčasná základná sadzba sa tak nachádza na úrovni 4,5 %. Podrobne sme vás o tom informovali v našom nedávnom článku.

Úroková sadzba ECB prekonala 22-ročný rekord

Úroková sadzba ECB prekonala 22-ročný rekord. Zdroj: Tradingeconomics

Hlavnou otázkou teraz ostáva to, či je súčasná sadzba dostatočne prísna na to, aby centrálna banka skrotila vysokú mieru inflácie.

Inflácia v eurozóne poklesla od svojho maxima z októbra minulého roka o polovicu. Jej augustová úroveň bola 5,3 %. Avšak ako problém sa javí fakt, že inflácia prestala klesať. Stagnuje. V auguste zostala na presne tej istej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci.

Inflácia v eurozóne august

Inflácia v eurozóne august. Zdroj: traidingeconomics.com

Odborníci poukazujú na to, že sprísnenie menovej politiky sa na trhu prejaví s oneskorením a tak súčasná reštriktívna politika centrálnej banky sa na miere inflácie naplno ukáže až o niekoľko mesiacov. Preto je možné, že úrokové sadzby sú už dostatočne vysoko, avšak na to, aby sme to mohli potvrdiť, musíme nejaký čas vyčkať.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Úroky zostanú vysoko aspoň do leta

„Ak sme na vrchole, bude potrebné tu kempovať dlhší čas a strávime tu zimu, jar a leto”, uviedol ďalej vo svojom komentári Peter Kažimír.

Ďalšia otázka, ktorá sa ponúka je to, že ako dlho budú musieť byť úrokové sadzby takto vysoko, kým bude môcť centrálna banka opäť zmierniť svoju menovú politiku. V tejto súvislosti guvernér NBS uviedol „tak dlho, kým si nebudeme istí, že inflácia jednoznačne smeruje k cieľu napriek vždy prítomným rizikám.”

Poukázal pri tom na to, že je potrebné dôkladne sledovať prognózy vývoja inflácie, ktoré prídu v decembri a neskôr v marci budúceho roka. Podľa jeho slov až marcové výsledky môžu definitívne potvrdiť, že ekonomika eurozóny smeruje k svojmu cieľu, dvojpercentnej miere inflácie.

Podľa Kažimíra je ešte priskoro tipovať kedy centrálna banka začne úrokové sadzby znižovať. Keďže v súčasnosti ešte nemôžeme ani s istotou tvrdiť, že ECB úrokové sadzby neposunie na novú vyššiu úroveň.

Ministri financií z krajín menovej únie sa zhodli na tom, že centrálnej banke musia pomôcť aj členské štáty eurozóny a to prostredníctvo fiškálnych opatrení. „Fiškálna politika by mala byť obozretná, mala by byť opatrná, mala by presadzovať reštriktívny postoj a musí fungovať v súlade so zmenami, ktoré sa uskutočnili na úrovni menovej politiky,” povedal predseda Euroskupiny Paschal Donohoe na tlačovej konferencii.

Prečítajte aj: Peter Schiff: Ekonomika dostane na frak a ľudia to pocítia na celom svete

txbWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.