Graf na dnes: Týmto kryptomenám sa darí aj napriek poklesom, niektoré sú v zisku aj 30 %

Novinky Týmto kryptomenám sa darí aj napriek poklesu
Týmto kryptomenám sa darí aj napriek poklesu. Zdroj: shutterstock.com/24K-Production
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Väčšina kryptomien je od historického maxima v strate 90 %. Iba počas júna sa z kryptomenového trhu odlialo viac ako 400 miliárd dolárov, čo je približne 30 % celkovej kapitalizácie. Niektoré kryptomeny ale ignorujú tento pokles a držia si svoju hodnotu či dokonca rastú.

Storj – drží posledné mesiace hodnotu

Storj je jedna z mála kryptomien, ktorá si posledné 3 mesiace drží približne rovnakú hodnotu okolo 0,7 USD. Dokonca po júnovom páde na 0,35 USD urobila 100 % zhodnotenie, čím zmazala celý pokles. Stabilita tejto kryptomeny je viditeľná aj na dlhodobom grafe, kde si od vzniku drží hodnotu okolo 1 dolára.

Historický graf kryptomeny Storj. Zdroj: coinmarketcap.com

Storj je platforma cloudového úložiska s otvoreným zdrojom. V zásade používa decentralizovanú sieť uzlov na hosťovanie používateľských údajov. Platforma tiež zabezpečuje hosťované dáta pomocou pokročilého šifrovania. Prvý prototyp projektu bol zverejnený už v roku 2014, čím patrí k najstarším stále fungujúcim kryptomenovým projektom, aktuálne už na verzií Storj V3.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Uniswap – najrýchlejšie zotavenie z poklesu

Uniswap sa spomedzi top kryptomien najrýchlejšie zotavuje. Od lokálneho minima z polovičky júna urobila kryptomena takmer 100 % nárast. Uniswap sa tak vrátil podľa kapitalizácie späť do top 20. Pozitívne pre projekt je aj výrazné zníženie poplatkov na sieti Ethereum, ktorá sa primárne používa na tejto zmenárni. Priemerné poplatky sa v súčasnosti pohybujú na úrovni od 0,1 dolára do 1 dolára.

Graf kryptomeny Uniswap

Graf kryptomeny Uniswap. Zdroj: coinmarektcap.com

Pre poklesy na trhu na Uniswape naďalej pokračuje klesajúci trend v používateľnosti obchodnej platformy. Nie je ale taký veľký, ako v prípade iných zmenárni, búrz, či NFT platforiem.

TRX – prekvapivý uschovávateľ hodnoty

Z pohľadu udržania hodnoty si veľmi dobre viedol posledný rok (vrátane tohtoročného poklesu) altcoin Tron. Ten sa pohybuje v konsolidujúcej zóne od 0,05 dolárov do 0,1 dolára. Dokonca ani od posledného maxima z minulého roka nie je až tak dole, iba o 50 %, čo je v porovnaní s konkurenciou veľmi dobrý výsledok.

Tron ako uchovateľ hodnoty

Tron ako uchovateľ hodnoty. Zdroj: coinmarketcap.com

Veľmi úzko na kryptomenu TRX je viazaný aj stablecoin USDD, ktorého štart čiastočne môže za menší cenový rast. Od odborníkov ale prichádzajú veľké obavy, či tento coin s vysokou hodnotou stakingu dokáže prežiť a nebude mať rovnaký scenár, ako stablecoin UST viazaný na Lunu. Prípadný krach môže spustiť lavínu predajov. Počas minulého poklesu aj napriek tomu, že táto kryptomena mala držať hodnotu 1 dolára, spadla na 0,94 dolára, čo je prvý signál, ktorý potvrdzuje pochybnosti.

TerraClassicUSD – posledný nádych?

Veľkým prekvapením je výrazný nárast už mŕtvej kryptomeny UST, ktorá mala pôvodne držať hodnotu 1:1 k americkému doláru. Pochybný koncept počas mája skolaboval a tento stablecoin stratil 99 % svojej hodnoty. V súčasnosti z jedného centu cena narástla o približne 500 %. Pre investorov je ale vysoko rizikové investovať do takto pochybného a nestabilného projektu. Preto nie je úplne jasné, čo je za posledný rastom. Pravdepodobne iba špekulácia.

Prečítaj si aj: Graf na dnes: TOP 5 metaverzových projektov, ktoré v posledných dňoch rástli

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.