Graf na dnes: rozhodnutia EÚ likvidujú hodnotu eura

Ekonomika Rozhodnutia EÚ likvidujú euro
Rozhodnutia EÚ likvidujú euro. Zdroj: shutterstock.com/Mopic
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Euro dnes opäť pokračuje v poklese. Klesajúci trend začal začiatkom minulého týždňa, keď sa mena v páre s dolárom držala tesne nad paritou. 23. augusta začiatkom rána mena Európskej únie klesla na 0,9909 dolára za euro, čo bolo najväčšie minimum za posledných 20 rokov. Dnešný deň euro otvorilo ďalším poklesom pod paritu, a to na hodnotu 0,9915 dolára za euro.

Euro slabne

Príčiny devalvácie eura treba hľadať v politike EÚ a v rastúcej sile amerického dolára, ktorý pod vplyvom monetárnej politiky FED-u posilňuje. Politika FED-u ostáva nateraz jasná a kurz naďalej bojovať s rekordnou infláciou má byť poháňaný ďalším zvyšovaním sadzieb, ktoré by malo nastať čoskoro v septembri.

Graf: euro/dolár

Graf: euro/dolár. Zdroj: Tradingeconomics

Hoci má FED vplyv svojimi rozhodnutiami na trhy a globálnu ekonomiku, situácia v Európe je primárne závislá od rozhodnutí, ktoré robí Brusel. Za oslabením eura treba predovšetkým vidieť narastajúce obavy z najväčšej energetickej krízy od 2. svetovej vojny, na ktorú v súčasnosti nie sú štáty EÚ pripravené.

Čítaj tiež: Zima bez svetla? Európu čaká jedna z najťažších zím za posledné desaťročia

Ruka v ruke s energetickou krízou ide aj masové zdražovanie a inflácia, voči ktorej doteraz Európska centrálna banka (ďalej ECB), na rozdiel od amerického FED-u, doposiaľ nič neurobila. Obavy z toho, aby ECB neuškodila vysoko zadĺženým ekonomikám Grécka a Talianska, viedli k pasívnemu pozorovaniu toho, ako inflácia v eurozóne trhala rekordy. Posledné zvýšenie sadzieb zo zápornej hodnoty o 25 bázických bodov, prvé zvýšenie za 11 rokov, bolo len slabým a bezvýznamným krokom oproti výške inflácie, ktorá dosahuje 9,8 %.


Inflácia v eurozóne. Zdroj: tradingeconomics.com

Následky

Európska únia podľa posledných správ nebola pripravená na následky vlastných sankcií voči Ruskej federácií. Tento fakt nesúvisí s otázkou toho, ako sankcie poškodili ruskú ekonomiku. Pandémiou poznačené európske ekonomiky sú vystavené rizikám recesie, nízkym zásobám plynu, nafty a extrémnym cenám elektriny, ktoré ohrozujú životnú úroveň desiatok miliónov ľudí, ako upozorňujú nedávne správy agentúr Reuters a Bloomberg.

Pokiaľ sa trend nezmení, hodnota európskej meny bude aj naďalej klesať, čo má pre občanov eurozóny negatívne následky v podobe predraženého importu zo zahraničia. Za jedno euro si totiž kupujúci zaobstarajú menej, ako doteraz. Pozitívnym stimulom pre euro môže byť spomalenie zvyšovania sadzieb FED-om a pokles inflácie v eurozóne. Dovtedy však situácia pre EÚ vyzerá kriticky.

Čítaj ďalej: Začala sa práve globálna kríza? 5 signálov, že nás čaká búrlivé obdobie

txbOkazio mobil