Globálna ekonomika bude na tom v roku 2023 ešte horšie, varuje šéf MMF. Aké sú dôvody?

Ekonomika Globálna ekonomika
Globálna ekonomika. Zdroj: shutterstock.com/Peshkova
BitmarketsBitmarkets

Podľa predstaviteľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristaliny Georgievovej nás po pochmúrnom stave globálnej ekonomiky v roku 2022 stále nečaká pozitívna vyhliadka ani v budúcom roku. Keďže k dnešnému dňu zápasia najväčšie ekonomiky sveta s infláciou a zväčšujú preto úrokové sadzby, v budúcom roku sa bude globálna ekonomika spamätávať naďalej z tohto šoku.

Podľa Georgievovej centrálne banky v súčasnosti nemajú inú možnosť, ako naďalej zvyšovať sadzby s cieľom skrotiť infláciu, ktorá dosahuje rekordné výšky za niekoľko desaťročí. Pokiaľ sa však nepodarí aspoň čiastočne bankám dostať infláciu pod kontrolu tento rok, budúci rok môže byť ešte horší, ako rok 2022 z hľadiska ekonomických prognóz, povedala šéfka MMF v rozhovore pre CNN.

Kríza životných nákladov

Ruská federácia tento týždeň oznámila mobilizáciu 300 000 mužov, podľa neoficiálnej správy ide až o 1 milión vojakov, ktorí majú byť zapojení do vojenského konfliktu na Ukrajine. Toto rozhodnutie je signálom, že konflikt na Ukrajine stále nie je ani zďaleka vyriešený a v blízkej dobe ani nebude. To je z hľadiska globálneho ekonomického vývoja negatívna správa, ktorá má dominový efekt na rôzne odvetvia.


Inflácia v USA je ešte stále v rastúcom trende, a to aj napriek miernym poklesom. Zdroj: tradingeconomics.com

Georgievová upozorňuje na bolestivú špirálu rastu cien potravín a energií po celom svete, ktorú nazýva „krízou životných nákladov”. Potraviny a energie sú totiž základné zdroje, bez ktorých človek nemôže žiť.

Rozhodujúcou otázkou, ktorá stojí pred nami, je obnovenie podmienok pre rast, a cenová stabilita je práve takouto rozhodujúcou podmienkou,” povedala Georgievová v rozhovore. Podmienky na rast sú však možné len vtedy, ak sa centrálnym bankám podarí zastaviť parabolický rast inflácie. V blízkej budúcnosti tak nemajú trhy očakávať, že sa politika centrálnych bánk zmení. Na zhoršujúcu situáciu okolo cien potravín a energií doplatia predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.

Ak infláciu neznížime, poškodí to tých najzraniteľnejších,” varuje šéfka MMF.

Čítajte tiež: Nečakajte vládnu podporu v časoch krízy, ľudia sa musia o seba postarať sami (Komentár)

Kvakomat PC bannertxb

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

5

Ďalšia automobilka avizuje veľké prepúšťanie. Jej autá zrazu takmer nikto nechce

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?