Futuristický vynález zo Slovenska skončil v rukách Číňanov

  • Projekt slovenského lietajúceho auta AirCar má čínskeho majiteľa.
  • Ten má exkluzívne práva na výrobu a používanie.
  • Je toto budúcnosť prepravy ľudí?
Technológie Exkluzívne práva na výrobu majú Číňania
Exkluzívne práva na výrobu majú Číňania. Zdroj: shutterstock.com/Lucky Business/crystal51
BitmarketsCatslap ICO mobil baner

Slovensku sa podaril pred nejakým časom skutočne husársky kúsok. Postavili sme totiž funkčný prototyp lietajúceho auta, ktoré by nám mohol závidieť aj Fantomas. Teraz však patrí niekomu inému. O téme informoval portál oPeniazoch.

Projekt AirCar bol skutočne funkčný, veď v roku 2021 úspešne preletel medzi dvomi slovenskými letiskami, pričom vo vzduchu zotrval 35 minút. Premena z auta na lietadlo mu trvala len okolo dvoch minút.

Dokonca o rok neskôr tento projekt získal od slovenského dopravného úradu osvedčenie o letovej spôsobilosti. O AirCar sa začalo naplno hovoriť aj vo svete.

Lídrom v danom segmente, a nielen v ňom, sa chce stať Čína. Tá sa chce teraz zamerať na lietajúcu dopravu. Už vo februári tohto roka spoločnosť Autoflight uskutočnila úspešnú skúšku drona, ktorý by vedel prepravovať aj cestujúcich.

Cestu, ktorá by autom trvala tri hodiny, zvládol dron za 20 minút, čo predstavuje skutočnú úsporu času.

Iná čínska firma s názvom eHang zase získala od vlády certifikát bezpečnosti k jej pripravovaným lietajúcim taxíkom, ktoré by fungovali na elektrický pohon.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

AirCar má nového majiteľa

Číňanom preto do oka padol aj slovenský projekt AirCar. Posledné informácie hovoria o tom, že projekt už je aktuálne v rukách čínskej spoločnosti Hebei Jianxin Flying Car Technology.

Tá totiž kúpila exkluzívne práva na výrobu a používanie technológie slovenského AirCaru. Avšak, nie je jasná suma, ktorú čínska firma za tieto práva zaplatila.

Zatiaľ však nevieme, či by táto spoločnosť chcela AirCar masovo vyrábať, alebo má skôr zálusk na použité technológie, ktoré skombinuje s vlastnými riešeniami.

V tomto ohľade môže história Západu niektoré veci spomaľovať, pretože je tu trochu pokušenie snažiť sa vtesnať tieto nové stroje do starých kategórií. Čína by v tom mohla vidieť príležitosť, ako sa dostať dopredu.

Uvidíme, ako sa daná technológia ujme, pretože zdá sa, že práve toto je budúcnosť prepravy ľudí. Zatiaľ to ale vyzerá tak, že najväčším problémom do budúcna nebude technológia, ale práve legislatíva.

Prečítajte si aj: Kupujete si nové auto? Táto zvláštna povinnosť, ktorá sa s tým spája, bude čoskoro minulosťou

txbOkazio mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.