Exekúcie sú na Slovensku alarmujúcim problémom. Toto je výška priemerného dlhu

  • Podľa Asociácie inkasných spoločností Slovenska (ASINS) exekučný systém na Slovensku nefunguje.
  • Exekútorov je viac ako v Českej republike, ich stav sa musí znížiť.
  • Priemerný dlh je na úrovni 3 500 eur.
Ekonomika Slovensko trápia exekúcie
Slovensko trápia exekúcie. Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff/perfectlab
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensku je veľký problém s exekúciami, ktoré je len veľmi obtiažne vymáhať. Aj keď je to nepríjemná vec, musí v štáte fungovať na 100 %. O téme informoval denník Pravda.

Na vymáhanie exekúcií slúžia exekútori. Tí sa špecializujú napríklad na nedoplatky na výživnom aj nezaplatené odvody do zdravotnej poisťovne. Ak sa to podarí, štátna kasa na naplní viac.

Avšak, svoj názor na fungovanie vymáhania exekúcií má aj Asociácia inkasných spoločností Slovenska (ASINS). Podľa jej názoru tento systém na Slovensku nefunguje. Priemerná výška exekúcie je na Slovensku 3 500 eur.

Priemerná výška dlhu je 3 500 eur

Priemerná výška dlhu je 3 500 eur. Zdroj: shutterstock.com/Jinga

Opiera sa o dáta z vlastného prieskumu, ktorý ukázal, že z každých tisíc eur, ktoré vymôže exekútor, sa reálne veriteľovi dostane len približne 40 eur. Nie je to však plošné.

Najlepší exekútori v danom kraji vymáhajú v priemere viac ako dvojnásobok toho, čo najslabší.

Môže sa ale stať aj to, že malé dlžné sumy nebudú veľké spoločnosti pomocou exekútorov vymáhať. Na druhej strane môže nastať scenár, že pokiaľ si dané spoločnosti uvedomia, že vymáhanie dlhov na Slovensku nefunguje, tak sa ako opatrenie proti tomu môžu rozhodnúť pre zdraženie tovarov a služieb, aby tieto nepríjemnosti finančne pokryli.

Na Slovensku to pri exekútoroch funguje navyše tak, že sa k jednotlivým prípadom dostávajú náhodným výberom. Je to kvôli tomu, aby medzi dlžníkom a exekútorom nevznikol konflikt záujmov.

Problémov so slovenskými exekútormi je viac. Napríklad ich u nás figuruje viac ako v Českej republike, kde je oveľa väčší trh. Konkrétne číslo je zhruba 250. Tým pádom exekútori nevedia fungovať efektívne a majú málo prípadov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Paušálna náhrada ako vidina zárobku s minimom námahy

Špecialitou, ktorá funguje v odbore exekútorstva, je to, že pokiaľ sa do obdobia piatich rokov nepodarí exekútorovi dlh vymôcť, daná exekúcia sa zastaví, pričom exekútor má právo na paušálnu odmenu vo výške sto eur, ktorú platí veriteľ.

Na tomto je často postavená aj ich činnosť. V danom prípade spravia len základné úkony, ako napríklad zmrazenie účtov, a ďalej sa o prípad nestarajú. Následne po piatich rokoch si nechajú vyplatiť paušálnu odmenu. Exekútori sa však bránia.

Tvrdenie inkasných spoločností, že časť exekútorov nevymáha zverené exekúcie a vyčkáva na vyfakturovanie paušálnych výdavkov oprávnenému, je úplným nezmyslom. Dlhé roky tieto výdavky nepokrývali ani len náklady, ktoré súdny exekútor mal v súvislosti s vedením exekučného spisu. Odmena exekútora sa odvíja od toho, čo skutočne vymôže pre veriteľa – preto sedieť a čakať so založenými rukami na paušálne výdavky by mohol len úplný ekonomický diletant.

To priamo korešponduje s tým, že na malé sumy sa exekúcie neplatí robiť. Navyše na Slovensku to funguje tak, že 20 % z vymoženej sumy patrí priamo do vrecka exekútora.

Prečítajte si aj: Ukrajincom žijúcim na Slovensku vláda znížila príspevky. Sťažujú sa, že nevyžijú

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.