Bez jedla a bez práce. Toto sú najchudobnejšie krajiny sveta

  • Najchudobnejšie krajiny na svete bojujú s korupciou a politickou nestabilitou.
  • Problémom sú hlavne dodávky potravín a energií.
  • Obyvatelia často musia prežiť na deň s menej ako 2 dolármi.
Novinky Najchudobnejšie krajiny sveta
Najchudobnejšie krajiny sveta. Zdroj: shutterstock.com/panitanphoto/Insight-Photography
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prerozdelenie bohatstva na svete nie je ani zďaleka rovnomerné. Z hľadiska celého sveta 10 % najbohatších vlastní 75,8 % globálneho majetku a 1 % najbohatších až 38,4 %. To znamená, že 1 % celosvetovej populácie má pod kontrolou viac ako tretinu bohatstva. V tomto článku sa ale pozrieme na tie najchudobnejšie krajiny.

Aj prerozdelenie majetku medzi občanmi v najvyspelejších krajinách je nerovnomerné. Typickým príkladom sú krajiny ako USA, kde 10 % najbohatších vlastní až 70,7 %. Vo Francúzsku je to 57,7 %, v Nemecku 57,6 %, v Číne 68,8 % a v Spojenom kráľovstve 57 %. Na Slovensku je toto číslo na úrovni 50 % bohatstva, uvádza World Inequality Database (WID).

Avšak krajiny, na ktoré sa dnes pozrieme, nielenže čelia nerovnomernému prerozdeleniu bohatstva, ale dosahujú najnižšiu životnú úroveň spomedzi všetkých krajín na svete. Takéto oblasti Zeme existujú aj napriek tomu, že na svete je dostatok bohatstva a zdrojov, aby zabezpečil, že celá ľudská rasa bude mať slušnú životnú úroveň.

Zatiaľ čo HDP na obyvateľa sa často považuje za štandardnú metriku bohatstva, resp. chudoby v krajine, kompenzácia rozdielov v životných nákladoch a mierach inflácie pomocou parity kúpnej sily (PPP) môže lepšie posúdiť kúpnu silu jednotlivca v danej krajine. Poďme sa pozrieť, o akých krajinách hovoríme.

Najchudobnejšie krajiny

Najchudobnejšie krajiny. Zdroj: shutterstock.com/perfectlab

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.
Späť
Strana 1/6Ďalej
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.