Francúzi na Slovensku zrejme postavia nové jadrové reaktory

  • Švédom nové jadrové reaktory postavia Francúzi
  • Tí by mohli neskôr zavítať aj na Slovensko
Ekonomika Na jadrovú energiu sa spolieha čoraz viac krajín
Na jadrovú energiu sa spolieha čoraz viac krajín. Zdroj: shutterstock.com/TonyV3112/chuyuss
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Viaceré európske krajiny pochopili, že jadrová energia je to, na čom chcú stavať svoju elektrickú infraštruktúru aj v budúcnosti. Hlavnými staviteľmi reaktorov sa majú stáť Francúzi. Informoval o tom Trend.

Takýmto prípadom je aj Švédsko. V Štokholme si uvedomili, že bez postavenia ďalších reaktorov nezvládnu čoraz viac rastúci dopyt po elektrine. Počas 30 rokov odstavili dokopy 7 jadrových reaktorov, pretože sa chceli viac sústrediť na energiu z obnoviteľných zdrojov.

V súčasnosti majú Švédi 6 aktívnych jadrových reaktorov. Tie dokážu vyrobiť až 40 % celkovej spotreby elektrickej energie. Do roku 2035 by mali pribudnúť ďalšie 2 veľké reaktory, pričom do roku 2045 by sa k nim malo pripojiť ďalších 10 reaktorov, vrátane tých malých modulárnych (SMR).

Tieto zmeny už schválil aj tamojší parlament. Dokonca zrušil pravidlo, podľa ktorého mohlo byť v krajine maximálne desať reaktorov a nové sa mohli budovať len tam, kde už stáli tie predošlé.

Do budovania reaktorov sa pustia Francúzi. Dokonca už medzi týmito dvomi krajinami vznikla dohoda, na základe ktorej by práve táto krajina mohla postaviť vo Švédsku niekoľko jadrových reaktorov. Dohodu podpísali 19. decembra tohto roka.

Išlo by konkrétne o reaktory typu EPR a EPR1200. Samotné Francúzsko má v súčasnosti v prevádzke až 56 reaktorov, pričom v budúcnosti by sa mohli podieľať na výstavbe jadrových reaktorov vo viacerých európskych krajinách, napríklad aj na Slovensku.

Jadrová aliancia je v súčasnosti zložená zo 14 krajín, konkrétne ju tvorí Slovenská republika, Česká republika, Bulharsko, Chorvátsko, Belgicko, Maďarsko, Poľsko, Holandsko, Francúzsko, Estónsko, Rumunsko, Fínsko, Švédsko a Slovinsko.

Práve táto aliancia aktuálne rozhoduje o otázke opätovného budovania jadrovej energie. Mala by totiž podporiť aj zrýchlené rozhodovacie procesy. Nové reaktory budú v najbližších rokoch pribúdať v celej Európe.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Jadrová elektráreň Mochovce ide na 100 % výkonu

Tretí reaktor v atómovej elektrárni úspešne dokončil 144 hodinový chod, čo bolo poslednou prekážkou ku komerčnému chodu. Výkon tretieho bloku je 471 MW, čo tvorí 13 % celkovej elektrickej spotreby krajiny.

Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov. Mochovce týmto ale nekončia, v roku 2025 pribudne ešte aj štvrtý reaktor. Ide o tlakovodné reaktory typu VVER-440 vyvinuté v Sovietskom zväze.

Štát má v Slovenských elektrárňach 34 percentný podiel akcií. Zvyšok patrí českej skupine EPH. Vďaka predanej elektrine z tretieho bloku Mochoviec budú podľa generálneho riaditeľa Branislava Strýčka Slovenské elektrárne v historickom zisku.

Slovensko má aktuálne v prevádzke päť jadrových blokov. Dva v Jaslovských Bohuniciach a tri v Mochovciach.

Prečítajte si aj: Sme o krok bližšie k jadrovým veľmociam. Mochovce idú na plný výkon

Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.