Sme o krok bližšie k jadrovým veľmociam. Mochovce idú na plný výkon

Ekonomika Tretí blok Mochoviec je v ostrej prevádzke
Tretí blok Mochoviec je v ostrej prevádzke. Zdroj: shutterstock.com/Stefan_Sutka/David Calvert
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jadrová elektráreň v Mochovciach ide naplno. Oficiálne sa skončila fáza spúšťania, reaktor sa dostal už do bežnej prevádzky. V jadrovej sile nám vlani patrilo globálne druhé miesto, informuje o tom portál HNonline.

Tretí reaktor v atómovej elektrárni tak úspešne dokončil 144-hodinový chod, čo bolo poslednou prekážkou ku komerčnému chodu. Výkon tretieho bloku je 471 MW, čo tvorí 13 % celkovej elektrickej spotreby krajiny. Slovensko má aktuálne v prevádzke päť jadrových blokov. Dva v Jaslovských Bohuniciach a tri v Mochovciach.

V roku 2022 sme mali na Slovensku podiel jadrovej elektriny na úrovni 59 %, po pripočítaní nového bloku by to malo byť už 65 %. Týmto by sme mohli predbehnúť aj samotné Francúzsko s podielom 62,6 %.

Mochovce už produkujú oveľa viac elektrickej energie

Mochovce už produkujú oveľa viac elektrickej energie. Zdroj: shutterstock.com/Branislav Cerven

Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov. Mochovce týmto ale nekončia, v roku 2025 pribudne ešte aj štvrtý reaktor. Ide o tlakovodné reaktory typu VVER-440 vyvinuté v Sovietskom zväze. V prevádzke ich majú napríklad Maďari, Fíni a Česká republika, pričom sa považujú za jedny z najspoľahlivejších jadrových reaktorov.

Štát má v Slovenských elektrárňach 34-percentný podiel akcií. Zvyšok patrí českej skupine EPH. Vďaka predanej elektrine z tretieho bloku Mochoviec budú podľa generálneho riaditeľa Branislava Strýčka Slovenské elektrárne v historickom zisku.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Denisa Saková pokračuje v nezávislosti od ruského paliva

Ministerka Hospodárstva Denisa Saková uviedla, že tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce prispel k lacnejšej elektrine. Okrem toho pre Denník N potvrdila aj to, že Slovensko má aj naďalej v pláne odstrihnúť sa od ruského jadrového paliva.

Novým dovozcom by sa mali stať Spojené štáty. Konkrétne ide o spoločnosť Westinghouse. Bezpečnosť amerického jadrového paliva musí ešte pred prvým použitím schváliť Úrad jadrového dozoru. Aktuálne zásoby ruského jadrového paliva od firmy TVEL by nám mali vystačiť do konca roka 2024.

V nedávnej minulosti sa však k tejto téme negatívne vyjadrili Andrej Danko aj premiér Robert Fico. Predseda SNS vyhlasoval, že reči o výmene paliva nie sú reálne a Slovensko by malo v záujme získania lacného paliva rokovať práve s Ruskom.

Hlava strany Smer-SSD zas v minulosti opakovane vystupovala proti európskym sankciám voči Rusku, ktoré by zahŕňali aj ruský jadrový program. Spomínal, že sankcie sú len biznisová záležitosť, aby po ňom USA prevzalo štafetu.

Prečítajte si aj: Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce ide konečne na 100 % výkonu. Čo to pre nás znamená?

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.