Patent pre „Spoluprácu vozidla s vozidlom“ sa zameriava na spôsoby, ako zmierniť dopravné zápchy. Patent navrhuje komunikáciu s cieľom koordinovať vzájomnú rýchlosť medzi vozidlami. To by mohlo čiastočne vyrušiť pôsobenie „psychológie ľudských vodičov, ktorí sa sústredia na svoje individuálne preferencie cestovania“.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Denisa.

Dokument predstavuje „systém kooperatívne riadeného združovania a priepustnosti (CMMP)“. V ňom „je chovanie vozidla behom jazdy sledované, zaznamenávané a vyhodnocované kolektívne a všetkými zúčastnenými vozidlami“.

Kryptomena CMMP

Zaujímavý je popis, akým spôsobom by mohol byť pre uľahčenie predávania správ medzi vozidlami použitý akýsi typ kryptomeny, nazývaný CMMP. Systém CMMP pracuje s jednotlivými transakciami založenými na tokene. Obchodné vozidlá a vozidlá spotrebiteľov sa dohodnú na obchodovaní s jednotkami kryptomeny označovanými ako „CMMP tokeny“. Tokeny CMMP se používajú k overeniu a povolovaniu transakcií kde na žiadosť vozidiel spotrebiteľov obchodníci buď zaberajú pomalejší jazdný pruh, alebo umožnia, aby sa  vozidlo spotrebiteľa presunulo do ich jazdného pruhu a podľa potreby prešlo. “

Platba kryptomenou za prednostný prejazd

Naviac by sa platby tokenmi používali ako druh kreditu pre cesty. „Napríklad vodič spotrebného vozidla, ktorý ide neskoro na schôdzku, môže požiadať o prejazd všetky zúčastnená obchodné vozidlá po dobu 10 minút na určitej ceste alebo diaľnici za 60 žetónov CMMP s prednostným prejazdom na 10 sekúnd za token.“

Automobily, ktoré obetovali svoje individuálne časové preferencie pre lepší prejazd dopravného toku, by naopak získali žetóny od ostatných zúčastnených vozidiel.

Budúcnosť podľa Fordu

Pomerne komplikovaný popis patentu naznačuje, ako si Ford predstavuje jedno z možných budúcich riešení neustále narastajúceho počtu automobilov a zhoršovanie dopravnej situácie. Možnosť by tu určite bola, pokiaľ by všetky autá boli vybavené nejakou formou „inteligentnej“ navigácie. Okrem navrhovaného uplatnenia by takéto riešenie prinieslo ešte celú radu iných možností, napríklad by autá mohli včas varovať protiidúce vozidlá pred nehodou v ich pruhu.

Záver

Riešenie je to zaujímavé, ale či sa uplatní v praxi je zatiaľ neisté. Ford aktuálne zháňa vývojárov pre svoj blockchain. Naviac sa zdá, že podobný nápad mal i nemecký výrobca automobilov a materská spoločnosť Mercedes-Benz, Daimler AG, ktorý predstavil svoju vlastnú digitálnu menu založenú na blockchaine. Tá bude odmeňovať zodpovedných vodičov šetrných k životnému prostrediu tokenmi, ktoré budú klienti schopní uplatniť napríklad na nákup vstupeniek na VIP akcie.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance