FED musí zachraňovať banky! – Denne do nich pumpuje miliardy dolárov

BitmarketsBitmarkets

Federálna rezervná banka Spojených štátov napumpovala do ekonomiky miliardy dolárov. Podarilo sa jej to prostredníctvom tzv. repo operácií. FED v New Yorku ponúka dohody o spätnom odkúpení (repurchase agreement) už viac než týždeň, pričom na jeseň je naplánovaných niekoľko ďalších takýchto operácií. Repo operácie sú jedným z niekoľkých nástrojov monetárnej politiky, ktoré centrálne banky používajú na upokojenie peňažného trhu a udržanie stabilných úrokových sadzieb.

Repo operácie

Ako som už povedal v úvode, tzv. repo operácie sú jedným z mnohých nástrojov monetárnej politiky používaných centrálnou bankou na reguláciu ekonomiky a dosiahnutie udržateľnej expanzie. FED sa k tejto politike neuchyľoval viac ako desať rokov, a to do súčasnosti. Znovuzavedenie repo operácií signalizuje, že FED je pripravený intervenovať kvôli zaisteniu väčšej stability v rámce úverového sektora.

FED naplánoval repo operácie na každý pracovný deň, a to až do 10. októbra. S možnosťou prípadne realizovať ďalšie aj po tejto dobe. Dohody o spätnom odkúpení (market repurchase agreement) na trhu sú typom krátkodobej pôžičky, ktoré FED často používa na reguláciu peňažnej zásoby v národnej ekonomike. Pripomínajú vládne dlhopisy, sú relatívne bezpečné a navyše majú stabilné úrokové sadzby.

Ako to funguje?

Pri realizácii repo operácií predáva americká centrálna banka komerčným bankám vládne cenné papiere s dopredu stanovenými dátumami spätného odkúpenia. Ponuky prichádzajú so stanovenými úrokovými sadzbami, ktoré tvoria kapitál počas krátkeho výpožičného obdobia, ktorý predtým nebol súčasťou ekonomiky krajiny. Týmto spôsobom dostane ekonomika nemalú kapitálovú injekciu.

Repo operácie umožňujú centrálnej banke pomaly pridávať peniaze do ekonomiky a sledovať, ako na to budú trhy reagovať. Plánované repo ponuky poskytujú čas na úpravu politiky, rovnako ako krátkodobá povaha týchto dohôd.

Septembrové repo operácie boli prvé od finančnej krízy v roku 2008 a ide v podstate o ďalšiu akciu, ktorá ma zmierniť tlak na národné hospodárstvo. Federálna rezervná banka tento mesiac tiež znížila referenčnú úrokovú sadzbu (o 25 bázických bodov), aby podporila výdavky. V podstate k rovnakej politike sa uchyľuje Európska centrálna banka. Ide o prosté snahy, ako za každú cenu oddialiť blížiacu sa globálnu ekonomickú recesiu.

Čo čítať ďalej?

Analýza akcií společnosti Central European Media Enterprises (CETV) – Pump & Dump

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.