Odvetvie kryptomien čelí kritike zo všetkých strán pre nedostatočnú reguláciu. Tá zosilnela po poslednom býčom trhu, ktorý skončil kolapsom Terry a ďalšími problémami, ktoré sa postupne dostávajú do pozornosti médií a kryptomenového sveta.
Aj keď zástancovia kryptomien prísne upozorňujú na odlišnosť digitálnych aktív od klasických finančných trhov, podpredsedníčka Federálneho rezervného systému Lael Brainardová nedávno vyhlásila, že problémy, ktorým čelia kryptomeny, „sú až príliš známe z tradičných financií, ako je pákový efekt, vyrovnanie, neprehľadnosť a transformácia splatnosti a likvidity,” uviedla Brainardová vo svojom prejave v Londýne na konferencii, ktorú organizovala Bank of England.
Nevyhnutnosť regulácie
Podľa Brainardovej kryptomeny narástli veľmi rýchlo bez toho, aby sme boli svedkami aspoň minimálnej regulácie. Preto je nutné vzhľadom na prísnejšiu ochranu investorov zaviesť konkrétne regulácie, ktoré by zahŕňali dohľad na firmami, ktoré sa špecializujú na obchodovanie s kryptomenami alebo na tzv. krypto pôžičky, aby sa tak zabránilo podobným scenárom, ako sme v súčasnosti svedkami pri firme Celsius.
„Teraz je ten správny čas zabezpečiť, aby sa na podobné riziká vzťahovali podobné regulačné opatrenia a podobné zverejňovanie informácií, aby sa investorom pomohlo rozlišovať medzi skutočnými, zodpovednými inováciami a falošným lákadlom zdanlivo ľahkých výnosov, ktoré zakrývajú významné riziko,” povedala Brainardová.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: Graf na dnes: Týmto kryptomenám sa darí aj napriek poklesom, niektoré sú v zisku aj 30 %
Regulácia stablecoinov
Brainardová podľa Wall Street Journal nešpecifikovala, ktoré regulačné orgány by mali byť zodpovedné za vyriešenie problémov, ktorým čelí sektor kryptomien. Jedným z nich sú stablecoiny, na ktorých regulácii sa už v rámci legislatívneho návrhu v Amerike pracuje. Aj keď v súčasnosti stablecoiny nepredstavujú pre stabilitu finančného systému vážne riziko, pokiaľ sa bude odvetvie kryptomien ďalej neregulovane zväčšovať, môže nastať problém.
„Je dôležité, aby sa teraz vytvorili základy pre spoľahlivú reguláciu kryptografického finančného systému skôr, ako sa kryptomenový ekosystém stane takým veľkým alebo prepojeným, že by mohol predstavovať riziko pre stabilitu širšieho finančného systému,” uzatvára Brainardová.
Regulácia kryptomien je nevyhnutná nielen vzhľadom na centralizovaný svet financií a chuť štátov všetko kontrolovať, ale aj pre manipuláciu s trhom, ktorá sa naplno prejavila počas posledného býčieho trhu. Hoci sa mnohým fanúšikom kryptomien nepáči myšlienka na zásah štátneho regulátora do tohto odvetvia, rovnako by ich malo trápiť, ako kryptomenoví oligarchovia a veľryby manipulujú s trhom za účelom vyžmýkať z retailových investorov kapitál.
Čítaj ďalej: Inflácia nemusí byť pre trhy s akciami vždy negatívna