FED poslal do obehu doláre v hodnote 12,7 milióna BTC! – Bankám to ale nepomáha

2

Zdá sa, že ekonomický systém USA je postavený z kariet, ktoré začínajú padať. Snahy FED podržať bankovú sústavu sa zintenzívňujú. Centrálna banka tento týždeň nadopovala finančný systém peniazmi, a to ekvivalentom 12,7 milióna BTC! Aké to bude mať dôsledky?

FED pumpuje peniaze do bankového systému

Americký finančný systém sa topil v peniazoch – teda aspoň chvíľku. Federálny rezervný systém tento týždeň pridal do finančných trhov 111,9 miliardy dolárov, čo je ekvivalent 12,7 milióna BTC. Ekonomický ťah bol realizovaný v dvoch častiach – prostredníctvom jednodňovej dohody o spätnom odkúpení v celkovej výške 76,9 miliárd dolárov a cez 14-dňové repo v hodnote 34,9 miliárd dolárov. Slušná pumpa.

Kryptonadšenec Rhythm Trader vtipne komentoval túto ekonomickú intervenciu:

„Federálny rezervný systém musel minulú noc požičať bankám ekvivalent 12 700 000 BTC, aby stabilizoval finančný systém.“

Nuž, škoda, že sa bitcoiny nedajú jednoducho tlačiť. :)

Stabilizácia je nevyhnutná

Repo intervencie sa dajú chápať ako krátkodobý úver v hotovosti od centrálnej banky, ktorý je zabezpečený dlhopismi. Cieľom je dostatočná likvidita finančného systému, plus kontrola nad krátkodobými úrokovými sadzbami z úverov.

Podľa reportu WSJ sa FED tiež snaží o navýšenie bankovej súvahy a chce tak pridať do finančnej mašinérie stálu likviditu. Dohody o spätnom odkúpení sú bežným krokom centrálnej banky od septembra, kedy začali problémy finančného systému.

Banky sa spoliehajú na FED

V niektorých situáciách nemajú banky dostatočné rezervy. Súčasný chaos na repo trhu je znakom toho, že bankovému systému chýbajú rezervy potrebné v nepokojných a problémových časoch. Vtedy sa banky spoliehajú na záchranu od FEDu a na intenzívne tlačenie peňazí.

Trump verzus FED

Aktuálny je aj konflikt medzi prezidentom Trumpom a FEDom. Trump by si želal zavedenie záporných úrokových sadzieb, no Jerome Powell z FEDu povedal kongresu, že záporné úrokové sadzby, po ktorých túži Trump, nie sú vhodné pre americkú ekonomiku. FED tento rok znížil úrokové sadzby už trikrát!

Zlato, zlato, dá sa na teba spoľahnúť?

Tlačenie nových peňazí a inflácia ukazujú, aké je potrebné a vhodné diverzifikovať zdroje a zásoby bohatstva. Keď padá dolár, je tu zlato a ďalšie aktíva, ktoré udržia hodnotu. Tento mesiac v USA ale klesalo aj zlato.

Čo čítať ďalej?

FED musí zachraňovať banky! – Denne do nich pumpuje miliardy dolárov

Zdroj:
bitcoinist.com
twitter.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Libor

No ak FED poslal do obehu doláre v hodnote 12,7 milióna BTC, tak podľa logiky halvistov by kurz BTC/USD mal stúpať, nie ? Viac dolárov a ten istý počet BTC / max. 21 000 /. No nič také sa nedeje….BTC je iba žetón do tomboly so stále rovnakou pseudo výhrou 🙂

Samuel Slavkovský

Až na to že pre dolárje to iba malý zlomok percenta celkovej kapitalizácie.