FÁMY – Vlastníte Bitcoiny? Je tu vysoká šanca, že vám ich ukradnú!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin, ako slobodná mena, sa u mnohých z nás stále stretáva s rovnakým nepochopením ako vo svojich začiatkoch a argumenty založené na dezinterpretáciách a omyloch sa šíria mediálnym svetom ako nákaza. V predchádzajúcom diele predstavujem tých, čo spochybňujú jeho hodnotu. V tomto sa zameriam na bezpečnosť, environmentálne dopady a údajné hrozby, ktoré Bitcoin predstavuje.

Kde obchodovať kryptomeny? Odporúčame burzu Binance, kde nájdete všetky funkcie, ktoré potrebujeme a mnoho ďalších kvalitných služieb.

Vytvorte si účet cez >>>tento odkaz<<< a budete mať doživotnú zľavu 5% na obchodné poplatky.

MtGox a ďalší

Kryptonadšenci sa po celom svete oháňajú bezpečnosťou transakcií ako mocným zaklínadlom a proti ich odporcom stále dookola, čiastočne správne, argumentujú radom udalostí, ktoré nenechali históriu Bitcoinu bez poškvrny. Jedným príkladom za všetky je opakovane pripomínaný hack a krach burzy MtGox, za ktorou zostalo podozrenie zo sprenevery množstva BTC, zúrivé výpredaje, panika a zlá povesť kryptomen všeobecne. Je ale taký argument spravodlivý?

Bitcoin, ako mena, je postavený na decentralizovanom systéme blockchain, a práve decentralizácia je pre vyvrátenie predchádzajúceho argumentu kľúčový termín. Využívať Bitcoin na centralizované burzy (priamo s jedným, tzv. ľahko napadnuteľným úložiskom dát) jednoducho poukazuje na nezodpovedný a nie príliš premyslený hazard, nie na chybu v koncepte samotného Bitcoinu. Ukazuje ľudskej tendencii opakovať vžité vzorce správania vo veľmi rozdielnych ekosystémoch.

Zvaľovať vinu na prostredie, ku ktorému nepristupujeme správne nie je ani spravodlivé, ani oprávnené.

Mohlo by vás zaujímať: Ťažba zlata spotrebuje až 20x viac energie ako ťažba Bitcoinu

Energetická katastrofa

Ťažba Bitcoinu je energeticky veľmi náročná, čo býva častou námietkou jeho kritikov. O takomto tvrdení nemožno pochybovať. Zamyslite sa ale na okamih nad svetovou spotrebou energie, jej využitím a efektivitou nakladania. Nie je vhodné zvážiť, či nemrháme zdrojmi energie v oblastiach, ktoré nemajú žiadne skutočné výhody a neplytváme tak našimi zdrojmi zbytočne?

Sloboda tak významnej aplikácie, akou sú peniaze a decentralizovania rôznych ľudských systémov organizácie, sú namiesto toho cenné prínosy a stoja za prepálenie energie. V budúcnosti sa bude navyše energia, nutná pre údržbu blockchainu, s veľkou pravdepodobnosťou presúvať na obnoviteľné a ekologicky šetrnejšie zdroje. Predstava ťažobných blokov lietajúcich po obežnej dráhe Zeme a chytajúcich slnečný svit nie je zďaleka nereálna, ani vzdialená. Ani táto výhrada voči Bitcoinu sa teda neopiera o úplne pevné základy.

Koho čakajú ťažké časy?

Sloboda v rukách ľudí, ktorí si s ňou nevedia rady a odmietajú za ňu prijať zodpovednosť, prestavuje hrozbu pre spoločnosť. Sloboda sama však nie. Dlhé stáročia delegoval človek zodpovednosť za finančnú podobu sveta tretím stranám a výmenou za svoje pohodlie a blaženú nevedomosť, platil stratou nad osobným vlastníctvom a pokojne odovzdával stále vplyvnejším finančným inštitúciám moc nad ich životmi aj celým svetom. Ak je Bitcoin vôbec nejakú hrozbou, potom je hrozbou pre tých, ktorí odmietajú vedome sa podieľať na fungovaní spoločnosti, pasívne prijímajú zaužívané spôsoby a podobu sveta nechávajú na tých, o ktorých sa domnievajú, že sú v princípe silnejšími a mocnejšími. A potom tiež pre tých, ktorí takúto spoločnosť vítajú.

Prečítajte si tiež: Najväčšie fámy o kryptomenách – Bitcoin nemá žiadnu hodnotu

Verdikt

Aj po desiatich rokoch existencie Bitcoinu je stále nutné jeho význam, prínos a princíp pripomínať a vysvetľovať. A rovnako je tak dôležité otvárať diskusiu, prinášať argumenty pre a proti a aktívne pracovať na budúcej podobe spoločnosti žijúcej s technológiou blockchain. Je to výzva namierená na každého z nás.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.