Včera vypadol CloudFlare a celý internet mal problém. Dnes rovnaký problém postihuje Facebook aj Twitter. Centralizované služby majú problémy.
Facebook bez obrázkov
Užívatelia Facebooku dnes mali dôvod na diskusiu, keď nebolo možné nahrávať a zobrazovať obrázky. Je možné, že celý problém je spojený s výpadkom ClouFlare z utorkového popoludnia
Najväčšie problémy mali Európania a východné pobrežie USA. Problém Facebooku bol primárne v nahrávaní fotografií. To by nebolo pre technologického giganta až tak hrozné. Lenže výpadok postihol aj ich ostatné služby ako Instagram či Whatsup.
Práve Instagram je založený na zdieľaní fotografií. A ak na tejto sieti nemôžete nahrávať fotky, tak stratí význam svojej existencie. Tisíce užívateľov tak hlásili problémy po celej Európe aj v častiach USA. Facebook rýchlo pribehol s vyjadrením, že všetko sa rieši.
We’re aware that some people are having trouble uploading or sending images, videos and other files on our apps. We're sorry for the trouble and are working to get things back to normal as quickly as possible. #facebookdown
— Meta (@Meta) July 3, 2019
Podobný problém nastal aj pri sieti Twitter, ktorá ale pravdepodobne čelí problémom kvôli prísunu ľudí z Facebooku. Možné je, že obe služby tiež využívajú podobné úložisko dát a preto čelí identickým problémom.
Centralizácia nie je cesta
Na tomto príklade sa dá krásne ilustrovať, ako je centralizácia internetu nebezpečná. Tomu momentálne dominujú tri hlavné spoločnosti. Google, Facebook a Amazon tvoria veľkú časť dnešného internetu.
Informácie z trhu – [PREHĽAD TRHU] Predikcia nevyšla – Ale Bitcoin letí hore! – Alty za ním nestíhajú
Lenže neradno sa na centralizované služby spoliehať. Práve kvôli tomu, že majú tendenciu k zlyhaniu, vďaka krehko postaveným systémom. Bitcoin vďaka svojej decentralizovanej podstate podobná situácia nestretne. Ak vypadne polovica siete, nič sa nedeje. Decentralizovaná nátura totiž takú vec umožňuje a to bez väčších následkov.
Identicky je možné vytvoriť decentralizované dátové úložiská. Na tom pracuje napríklad projekt Dfinity, ktorý si stanovil za cieľ nahradiť služby ako Gmail decentralizovaným variantom. Dfinity by malo vyjsť na konci roka 2019.
Centralizované dátové úložiská pre weby globálneho rozsahu sú proste rizikovým bodom zlyhania, ktorý je nebezpečný pre globálnu stabilitu. Doba totiž jasne smeruje k čoraz väčšiemu spoliehaniu sa na digitálne, globálne systémy.
Osobná bezpečnosť
Facebook toho o každom z nás vie oveľa viac než ktokoľvek iný na svete. Google toho pravdepodobne vie ešte ďaleko viac. Bez toho aby sme si to uvedomili, tak sme sa všetci dostali do veku, kde je každý pod dohľadom internetových spoločností.
Najnovšie správy: [Správy] Kanadská burza chce vylepšiť milióny ATM na nákup kryptomien • Je za masívnym rastom Bitcoinu stablecoin Tether?
A to je kriticky nebezpečné pre každého jedinca na planéte. Hlboký pohľad do osobných životov má totiž za následok manipulovateľnosť populácie. To dobre ilustrovalo využívanie dát z Facebooku spoločností Cambridge Analytica.
Decentralizované alternatívy sú kľúčové, pretože nebudú zneužívané a zároveň umožnia užívateľom držať svoje vlastné dáta a nakladať s nimi podľa svojho presvedčenia. Prvé sa pravdepodobne objaví decentralizované trhovisko, ktoré by mohlo nahradiť Amazon. Pre používateľov potom budú výhodou nižšie ceny, pretože si gigantická spoločnosť nebude brať časť každej transakcie.
Čo čítať ďalej:
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.