Lebanon ekonomika

Ekonomické škody spôsobené výbuchom sa odhadujú na miliardy dolárov. Prístav, ktorý je hlavným logistickým uzlom krajiny, je úplne zničený a veľká časť mesta je poškodená. Kto zaplatí za obnovu Bejrutu ?

Dočítate sa aj na Kryptomagazín FB.

Katastrofa bude mať masívny dopad aj na potravinový priemysel. Ceny chleba už stúpli a 50% obyvateľov Lebanonu je pod hranicou chudoby. Epicentrum výbuchu poskytovalo okolo 80% dovážaného tovaru, čo udržovalo ekonomiku v pohybe. V silách prístavu bolo uložených asi 15 000 ton pšenice.

Druhý prístav Tripoli vzdialený 80 km od hlavného mesta je výrazne menší a bude sa snažiť zvládnuť vysoký nárast objemov.

Čítajte tiež – Zanikne euro ako mena ? EÚ vydáva prvé spoločné dlhopisy

Lebanon a jeho úpadok

Napriek neformálnym kontrolám kapitálu zo strany bánk s cieľom obmedziť výber hotovosti, z krajiny za posledný rok odtekalo viac ako 25 miliárd dolárov. Lebanonská líra sa znehodnotila približne o 80% a verejný dlh tiež prudko stúpol na 92 miliárd dolárov, čo predstavuje viac ako 170% HDP. Vplyv explózie na hospodárstvo by mohol spôsobiť ďalšie poklesy líry.

Lebanon a jeho hospodárstvo upadalo už keď v roku 2019 klesli stavebné povolenia o 60%, predaj automobilov o 70% a cestovný ruch o 50%. Navyše, prebiehajúce dôsledky finančnej krízy budú brániť schopnosti ekonomiky zotaviť sa z explózie.

Pozrite si video, ktoré zachytilo tlakovú vlnu počas svadobného fotenia: VIDEO.