Eurozóna sa koncom druhého štvrťroka zastavila. Ukončil sa tým rast, ktorý poháňali služby zo začiatku roka. Podľa správy od S&P Global obchodná aktivita dosiahla 5-mesačné minimum. Ešte masívnejšie klesla továrenská výroba, ktorej pokles zapríčinil znížený dopyt. Tento faktor sa preukázal aj poklesom nových objednávok.
Eurozóna sa zbiera zo zeme
Podnikateľská dôvera klesla na ročné minimum, keďže inflácia je stále vysoká. Na základe výrobného indexu PMI za mesiac jún, ekonomika eurozóny zaznamenala stagnáciu na úrovni 49,9 bodov (hodnota pod 50 bodov predstavuje pokles). Medzimesačne ide o pokles z hodnoty 52,8 bodov za mesiac máj a z hodnoty 54,1 bodov za mesiac apríl.
Pokles zaznamenali aj najväčšie ekonomiky v eurozóne: Španielsko, Írsko, Nemecko, Taliansko a Francúzsko. Došlo k zníženiu tržieb od zahraničných klientov, o čom svedčí aj výraznejší pokles nových objednávok. Výrobcovia dokonca zaznamenali najprudší pokles nevybavených objednávok za viac ako tri roky. Pokles indexu v spomenutých krajinách si môžete pozrieť nižšie.
- Španielsko 52,6 (5-mesačné minimum)
- Írsko 51,4 (6-mesačné minimum)
- Nemecko 50,6 (5-mesačné minimum)
- Taliansko 49,7 (6-mesačné minimum)
- Francúzsko 47,2 (28-mesačné minimum)
Eurozóna je v technickej recesii
Eurozóna začiatkom júna oficiálne vstúpila do technickej recesie. To znamená, že vytvorila dva po sebe klesajúce kvartály. Najnovšia správa od Eurostatu ukázala, že hrubý domáci produkt (HDP) klesol o 0,1 % v prvom štvrťroku 2023. Podľa správy Thedailystar bude dokonca ekonomický rast aj naďalej spomaľovať, ako sme informovali už skôr. Okrem ekonomickej stagnácie región sužuje aj kríza životných nákladov, ktoré mnohé domácnosti nedokážu pokryť.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Najpomalšie rastúci región
V júni eurozóna zaznamenala najprudšie zhoršenie sektora výroby tovarov od mája 2020. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) je najpomalšie rastúcim regiónom práve eurozóna. Naopak, najrýchlejšie rastúcim regiónom je Karibik a Južná Ázia. Pre detailnejšie porovnanie odporúčame prečítať článok Európa rastie najpomalšie zo všetkých kontinentov na svete.
Aj keď v posledných mesiacoch je eurozóna na chvoste sveta s najnižším rastom reálneho HDP, životná úroveň je stále nadpriemerná. Rast Južnej Ázie je ale taký rýchly, že za niekoľko desaťročí sa môže karta obrátiť. Obmedzené možnosti ekonomického rastu Európy sú jednak ovplyvnené podstatne nižšou populáciou, ale aj geografickými obmedzeniami. Rozvinuté európske krajiny majú obdobie najrýchlejšieho rozkvetu pravdepodobne už za sebou.
Mohlo by ťa zaujímať: V eurozóne inflácia opäť klesla. Na Slovensku je dvojnásobne vyššia