Predpokladá sa, že eurozóna zaznamená najbližšie roky ekonomický rast a vyhne sa recesii, uviedol podľa správy MSN hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky Philip Lane. Počas posledných kvartálov ekonomika eurozóny stagnovala a zaostávala za rastom ostatných kontinentov, no trend sa má údajne zmeniť.
Podľa údajov Tradingeconomics eurozóna zaznamenala mierny vzostup rastu HDP na úrovni 0,3 % počas druhého kvartálu 2023. Vďačíme za to hlavne Írsku, ktoré rástlo 3,3 % a bez ktorého by bol rast eurozóny len na úrovni 0,1 %. Dva predošlé kvartály však zaznamenali ešte menšie hodnoty na úrovni 0 % a -0,1 %.
Eurozóna dodnes nedobehla svoj predpandemický trend, no v budúcnosti by práve tento faktor mal podporiť rast. Lane verí, že súčasná úroveň ekonomiky je podhodnotená. Navyše, začali klesať aj ceny energií a dokonca výraznejšie než sa očakávalo. To podporí spotrebu a zvýši sa aj disponibilný príjem domácností.
ECB bojuje s vysokou infláciou
Európska centrálna banka počas posledného roka bojovala s vysokou infláciou a zvyšovala úrokové sadzby na úroveň, ktorú sme naposledy videli počas finančnej krízy v roku 2008. Úrokové sadzby dosiahli už 4,25 %, keďže centrálna banka ich zvyšovala po sebe zatiaľ 9-krát. Inflácia v eurozóne v čase písania článku dosahuje úroveň 5,3 % a z mesiaca na mesiac klesá. Šéfka ECB, Christine Lagardeová však oznámila, že inflačný cieľ 2 % nemusíme dosiahnuť ani do 2 rokov.
Lane obhajoval politiku ECB, ktorá sa nesnaží o hlboké potlačenie dopytu, ale cieľom bolo zabezpečiť, aby rástol pomalšie ako zásobovanie. ECB očakáva rast ekonomiky eurozóny v tomto roku na úrovni 0,9 % a v budúcom roku na 1,5 %. Niektorí ekonómovia ale považujú tieto prognózy za príliš optimistické.
Eurozóna stále čelí rizikám
Aj keď predpovede ECB začínajú byť pozitívne, eurozóna čelí mnohým rizikám. Dokonca si mnohí analytici myslia, že sme na pokraji najväčšej hospodárskej výzvy od vzniku spoločnej európskej meny. Celú situáciu navyše zhoršuje fakt, že európske krajiny budú musieť znižovať vládne výdavky. V kombinácii s vysokými úrokovými sadzbami to môže v budúcnosti naopak spôsobiť pokles ekonomiky. Daňový poradca Bob Lyddon dokonca upozornil, že vysoké úrokové sadzby zvyšujú riziko kolapsu eura.
Mohlo by ťa zaujímať: Eurozóna stagnuje. Služby sú v úpadku a celková produkcia klesá
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.