Európska centrálna banka chce kontrolovať reguláciu kryptomien v štátoch EÚ!

Ekonomika Európska centrálna banka chce kontrolovať reguláciu kryptomien v štátoch EÚ!
Európska centrálna banka chce kontrolovať reguláciu kryptomien v štátoch EÚ! Zdroj: https://www.shutterstock.com/ilolab
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Európska centrálna banka (ECB) po správe o potrebe regulácie kryptomenových pôžičiek a stakingu opäť prišla s ďalšou výzvou. ECB plánuje poslať tento týždeň štátom eurozóny varovanie pred prebiehajúcimi národnými regulačnými zákonmi, ktoré by mohli byť v rozpore so zákonom MiCA, ktorý pripravuje ECB v rámci EÚ. MiCA by mala nadobudnúť platnosť až v roku 2023, ako upozornil portál Finbold.

MiCA má priniesť balík zákonov a regulácií, ktoré majú chrániť investorov pred kryptografickým priemyslom a stratami, ktoré patria medzi riziká tohto trhu. MiCA má byť záväzným zákonom v rámci celej EÚ. Varovanie zo strany ECB prichádza v čase, keď sa trh s kryptomenami nachádza v červených číslach. Poklesy však zasiahli aj klasické trhy ako indexy a akcie, z ktorých sú niektoré už vo vyše 80-percentnej strate.

ECB ide o kontrolu

Dôvodom, prečo ECB chce varovať štáty pred samostatnou reguláciou kryptomenového sektora, je fakt, že MiCA vstúpi do platnosti až koncom budúceho roka. Do tej doby majú štáty de iure rozviazané ruky v oblasti regulácie kryptomien. To sa zrejme vedeniu ECB nepáči, preto chce pripomenúť štátom zákon, ktorý nakoniec bude platiť pre všetkých.

Čítaj tiež: Adopcia pokračuje, Bank for International Settlements (BIS) odporúča bankám investovať do kryptomien

Richard Gardner, generálny riaditeľ spoločnosti Modulus, ktorá poskytuje riešenia pre kryptografické burzy, na adresu plánovanej regulácie a tlaku zo strany ECB povedal:

Dáva zmysel, že ECB chce zabrániť zbierke vnútroštátnych zákonov o kryptomenách. Po prvé, mohlo by to viesť k tomu, že prevádzkovatelia budú nakupovať výhodné jurisdikcie. Okrem toho to spôsobí zmätok pre nadnárodných prevádzkovateľov a mohlo by to vytvoriť nerovnaké podmienky v rámci EÚ.”

Christine Lagardeová, prezidentka ECB, už dlhší čas kritizuje kryptomeny pre nedostatočnú reguláciu a dohľad. Je zarážajúce, že tlak na reguláciu kryptomien prichádza v čase, keď Európska centrálna banka nebola schopná flexibilne zareagovať na ekonomickú situáciu v EÚ a dopustila, že jej monetárna politika a kvantitatívne uvoľňovanie vystrelili infláciu na rekordné čísla a vytvorila tak podmienky pre recesiu. Regulácia kryptomien je tak ešte marginálny problém v porovnaní s ostatnými.

Čítaj ďalej: Východ zvyšuje nákup ruskej ropy a plynu a ignoruje sankcie. Tieto krajiny sú najväčší dovozcovia

Okazio PCKvakomat mobil