Rusko – Centrálna Banka je pripravená legalizovať ťažbu kryptomien, má to jedno „ale”

Novinky Rusko – Centrálna Banka je pripravená legalizovať ťažbu kryptomien
Rusko – Centrálna Banka je pripravená legalizovať ťažbu kryptomien. Zdroj: www.shutterstock.com/GreenBelka
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ruská centrálna banka je pripravená súhlasiť s legalizáciou ťažby kryptomien pod podmienkou, že výnosy z tejto činnosti budú konvertované na fiat mimo územia krajiny!

Najnovšie stanovisko regulátora prichádza po tom, ako zmiernil svoj postoj k možnému používaniu kryptomien na platby.

Plánuje centrálna banka čiastočne povoliť ťažbu kryptomien?

Centrálna banka je o budúcnosti kryptomien v Rusku zatiaľ bezkompromisná a začiatkom tohto roka dokonca navrhla úplný zákaz väčšiny súvisiacich činností vrátane „miningu. Avšak v dôsledku odporu iných vládnych agentúr a finančných obmedzení v dôsledku konfliktu na Ukrajine sa postoj začal výrazne meniť.

Najvyššia predstaviteľka centrálnej banky Elvira Nabiullina v júni uviedla, že platby kryptomenami by mohli byť povolené, pokiaľ nepreniknú do ruského finančného systému. Zároveň zdôraznila, že s digitálnymi menami, ako je Bitcoin, by sa nemalo obchodovať na ruských platformách, pretože tieto aktíva sú pre potenciálnych investorov príliš volatilné a rizikové.

Na nedávnej konferencii v Petrohrade iný predstaviteľ centrálnej banky však uviedol, že ťažba síce nespadá pod zodpovednosť centrálnej banky, avšak ide o spôsob, ako získať kryptomenu vo forme poplatkov za kontrolu transakcií uskutočnených ťažiarom.

O legalizácii ťažby sa dá hovoriť, ale podľa nášho názoru musí byť v tejto súvislosti splnených niekoľko podmienok.” povedal predstaviteľ centrálnej banky.

Mohlo by ťa zaujímať: Adopcia pokračuje, Bank for International Settlements (BIS) odporúča bankám investovať do kryptomien

Je potrebné ustanoviť zákon

Ďalej podľa ruskej centrálnej banky by sa kryptomena vyťažená ťažiarmi v Rusku mala predávať mimo Ruska. Zmyslom takéhoto návrhu nie je vytvoriť stimuly pre následné používanie digitálnych mien za domáce produkty či služby.

V apríli bol v ruskom parlamente predložený aj osobitný návrh zákona „o ťažbe kryptomien”. Poslanci dolnej komory ruského parlamentu navrhujú uznať ťažbu kryptomien ako podnikateľskú činnosť s využitím domácej informačnej infraštruktúry a zariadeniach nachádzajúcich sa v krajine.

Avšak ako to je takmer vo všetkých krajinách na svete, úplny a jasne stanovený zákon Rusko ešte stále nemá vypracované.

Čítaj ďalej: Deutsche Bank: Bitcoin do konca roka dosiahne maximálne 28 000 USD, predtým však môže výrazne klesnúť!