Európe dochádza čas na prijatie opatrení týkajúcich sa plynu pred príchodom zimy!
Európe dochádza čas na prijatie opatrení týkajúcich sa plynu pred príchodom zimy! Zdroj: shutterstock.com/RomanBarkov

Európski ministri sa počas leta dohodli na znížení dopytu plynu. Odvtedy sa časové plány EÚ posúvajú a teraz sa zdá nepravdepodobné, že kľúčové nové opatrenia budú zavedené do zimy.

Situácia v EÚ nie je vyriešená

Ministri si na nedávnom stretnutí stanovili ďalší nový termín a teraz sa snažia uzavrieť dohodu o najnovšej sérii návrhov na skrotenie cien energií 24. novembra, teda ešte pred vykurovacou sezónou. Aj keď sa im to nakoniec podarí, kľúčové opatrenia, ako napríklad nová trhová referenčná hodnota, sa začnú uplatňovať až na jar 2023. Plány na obmedzenie cien sa stále zmietajú v technických detailoch a politických sporoch.

Podľa agentúry Bloomberg trh momentálne dáva politikom „dôvod si vydýchnuť.“ V Európe je podľa agentúry „prebytok plynu,“ pretože úsilie o dovoz lodí s LNG sa zhoduje s nezvyčajne teplým počasím. S klesajúcim rizikom úplnej energetickej krízy však klesá aj podnet na konanie.

Jozef Sikela, minister priemyslu Českej republiky, sa vyjadril takto:

Komisia by mala dodať zvyšné časti skladačky. Hra sa zďaleka neskončila, a pretože sa hra neskončila, potrebujeme núdzové opatrenie bez ohľadu na to, v akom štádiu sa práve nachádzame.“

Len čo sa stalo očividným, že dodávky plynu budú výrazne obmedzené, prišiel čas na prehodnotenie európskej energetickej politiky. Vtedy sa dohodla znížiť dopyt o 15 %. Odvtedy EÚ pristúpila k tomu, aby umožnila vládam obmedziť zisky a príjmy energetických spoločností a presunúť výnosy spotrebiteľom.

Čítaj tiež: FED ani zďaleka nekončí. Čaká nás ďalšie zvyšovanie a s ním aj recesia!

Zastropovane ceny.
Zastropované ceny. Zdroj: shutterstock.com/DesignRage

Čas na prijatie opatrení sa kráti

Kľúčovou otázkou teraz je, či sa podarí prísť s limitom na ceny plynu, alebo s tzv. zastropovanými cenami. Komisárka pre energetiku Kadri Simsonová naznačila, že je možné prísť s návrhom tohto opatrenia ešte pred zasadnutím 24. novembra. To by bol len začiatok niekoľkotýždňového procesu, avšak podľa Simsonovej „bude komisia urýchlene pracovať na všetkých detailoch.“

Druhým návrhom je strop na obmedzenie ceny plynu používaného pri výrobe elektriny, ktorý podporuje hlasná skupina členských štátov. Komisia však zverejnila dokument, v ktorom upozorňuje na viaceré problémy, ktoré by tento plán priniesol – napríklad ako zastaviť podnecovanie dopytu po plyne a toku elektriny do krajín mimo EÚ.

Je tu asi 15 členských štátov, ktoré sa pred časom spoločne dohadovali o silnejšom zasahovaní do trhu, hoci pri pohľade na to, ako to presne urobiť, má týchto 15 štátov rôzne predstavy. Musíme sa vyhnúť unáhleným rozhodnutiam,“ povedal holandský minister energetiky Rob Jetten.

Je teda očividné, že v Bruseli budú musieť prísť s takým riešením, aby boli všetky strany spokojné. To však v súčasnosti nebude vôbec jednoduchá úloha najmä aj pre to, že zimné obdobie sa blíži.

Čítaj ďalej: Američania by sa mali pripraviť na nedostatok peňazí a bolestivú recesiu, varujú Ray Dalio a Jamie Dimon

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance