Európa výrazne zaostáva – tieto ekonomiky rastú najrýchlejšie na svete

Novinky Najrýchlejšie rastúce ekonomiky.
Najrýchlejšie rastúce ekonomiky. Zdroj: shutterstock.com/Sean Pavone/Sean Pavone
BitmarketsBitmarkets

Mnohé rozvinuté ekonomiky majú už obdobie najrýchlejšieho tempa rastu za sebou a dobiehať ich začínajú rozvojové krajiny, kde sa priestor na rast ešte len otvára. Najbežnejšou technikou na porovnanie rastu je odhad hodnoty hrubého domáceho produktu (HDP). V posledných rokoch ale rozvoj ekonomík značne ovplyvnila aj inflácia, miera nezamestnanosti, dlh a mnoho ďalších faktorov.

Ekonomiky s najvyšším rastom reálneho HDP

Pre porovnanie krajín použijeme verejne dostupné informácie z Medzinárodného menového fondu (MMF). Na obrázku nižšie môžeme vidieť ročnú percentuálnu zmenu rastu reálneho HDP. Je to najčastejšie používané meradlo celkovej ekonomickej aktivity. Vypočítava sa na základe celkovej hodnoty v stálych cenách konečných tovarov a služieb vyrobených v krajine za určitý čas. Na vrchole rebríčku sú za mesiac máj 2023 nasledujúce krajiny:

  1. Macao – 58,9 %
  2. Guyana – 37,2 %
  3. Líbya – 17,5 %
  4. Palau – 8,7 %
  5. Senegal – 8,3 %
  6. Maldivy – 7,2 %
  7. Fidži – 7 %
  8. Kongo – 6,3 %
  9. Rwanda – 6,2 %
  10. Pobrežie Slonoviny – 6,2 %

Najrýchlejšie rastúce ekonomiky sveta.

    1. Najrýchlejšie rastúce ekonomiky sveta. Zdroj: MMF
  • Macao je špeciálny región Číny, ktorý sa spolieha na cestovný ruch a hazardné hry. Rozvoj ekonomiky je priamo ovplyvnený Čínou a jej rozhodnutiami. Rovnako je závislé od čínskych návštevníkov.
  • Guyana vďačí rýchlemu rastu predovšetkým ropnému priemyslu, ktorý stúpol v podstate z nuly ešte v roku 2019. Produkcia odvtedy vzrástla na približne 100 000 barelov denne v roku 2021. Očakáva sa, že dosiahne 400 000 barelov denne do roku 2024. Riziko spočíva v znečistení životného prostredia a závislosti od ťažby.
  • Líbya je taktiež do značnej miery závislá od ropného priemyslu. V súčasnosti čelí politickému riziku po neúspešných decembrových voľbách, čo narúša produkciu čierneho zlata. Opätovné zjednotenie krajiny pod jednotnou vládou by v budúcnosti mohlo podporiť rozvoj a prosperitu. Ak k tomu nedôjde, hrozí ekonomický rozvrat.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Top 3 verzus svetový priemer

Na grafe nižšie môžete vidieť porovnanie rastu reálneho HDP celosvetovo (oranžová krivka) s troma najrýchlejšie sa rozvíjajúcimi krajinami v súčasnosti. Je zrejmé, že vysoké odchýlky od celosvetového priemeru začali byť viditeľné predovšetkým od roku 2010. Kým Macao a Líbya strieda obrovské prepady masívnymi vzostupmi, Guyana rastie stabilne už od roku 2019.

Top 3 rozvojových krajín.

Top 3 rozvojových krajín. Zdroj: MMF

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Eurozóna rastie najpomalšie

Je potrebné mať na pamäti, že rebríček je zostavený na základe percentuálnych zmien a nie absolútnych. Samozrejme, že vyššie spomenuté krajiny nemôžu konkurovať HDP USA alebo Číny či Japonska, ktoré podľa online kalkulačky USdebtclock dosahujú najvyššie HDP na celom svete. Rast najväčších ekonomík ale ani zďaleka nie je taký vysoký ako v prípade väčšiny rozvojových krajín.

Rozvinuté krajiny majú obdobie najrýchlejšieho rozkvetu už za sebou. Naopak, rozvojové krajiny v minulosti takmer nerástli a preto sa im v blízkej budúcnosti otvárajú dvere k rozvoju. Zatiaľ čo Združenie národov juhovýchodnej Ázie ASEAN-5 (4,5 %) a región rozvíjajúcej sa Ázie (5,3 %) rastie v priemere najrýchlejšie, eurozóna (0,8 %) je na chvoste rebríčka, hlboko pod svetovým priemerom (2,8 %).

Mohlo by ťa zaujímať: TOP 5 najzadĺženejších krajín sveta. Z týchto čísel sa vám zatočí hlava

Flockers PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.