Európa sa chystá na krypto-regulácie – Je dôvod na obavy?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Regulácie sú v oblasti kryptomien stále častejšie. Aktuálne však čakajú krypto-regulácie celú oblasť Európy, aby sa zabránilo praniu špinavých peňazí. Čo to znamená pre zmenárne a pre kryptomeny?

Boj proti praniu špinavých peňazí

5AMLD – smernica o boji proti praniu špinavých peňazí – je právnym predpisom, ktorý spája zmenárne fiat-to-crypto a peňažné úschovne v celej Európskej únii do nového prvotriedneho regulačného rámca. Spoločnosti musia dosiahnuť súlad s pravidlami do 10. januára 2020.

David Carlisle, bývalý špecialista na boj proti praniu špinavých peňazí v USA (AML) a súčasný vedúci komunity Elliptic, má interné vedomosti o nadchádzajúcom prechode, ktorému čelia krypto-podniky na celom kontinente. Väčšina klientov Elliptic je dôverná, ale medzi ich zákazníkov orientovaných na verejnosti patria niektorí z najväčších operátorov na svete vrátane Coinbase a Binance.

Zníženie rizika zneužívania systému

Hlavným vplyvom 5AMLD na kryptografický priemysel je to, že všetky členské štáty EÚ musia implementovať predpisy AML. Od týchto zmenární sa bude teraz vyžadovať, aby dodržiavali KYC na monitorovanie transakcií so zákazníkmi a na podávanie správ o podozrivých činnostiach.

Zákazníci sa podrobujú procesom KYC poskytovaním dokladov ako dôkazu totožnosti. To zaistí, že zákazníci sú legitimovaní a nesnažia sa zneužívať systém, povedal Carlisle.

Krypto-spoločnosti v EÚ boli doteraz schopné poskytovať svoje služby bez akýchkoľvek kontrol AML a KYC. Mnoho spoločností EÚ nedodržiava bezpečnostné postupy, ktoré sa v iných regiónoch už dlho považujú za priemyselný štandard. Nové pravidlá stanovujú v celej EÚ definovanú normu, ktorá vytvára rovnaké podmienky pre všetkých konkurentov, uviedol Carlisle.

Prečo práve Európa?

Pri skúmaní trendov v trestnej činnosti spracúvajú „európske” kryptomeny oveľa väčšie objemy nezákonnej činnosti v porovnaní s regiónmi, v ktorých existuje regulácia. V USA, kde sa už roky zaviedla regulácia, dochádza k pomerne malej nezákonnej činnosti.

Konkrétnym príkladom takéhoto zločinu je notoricky známa burza BTC-e, východoeurópska burza, ktorá bola spojená s praním špinavých peňazí. Kriminálnici využili skutočnosť, že región nemal prakticky žiadne pravidlá na ochranu proti takejto činnosti. Takýchto príkladov je však možné vymenovať viac.

Sú krypto-zmenárne pripravené?

Nariadenia a spôsob ich vykonávania sa môžu v jednotlivých krajinách výrazne líšiť. Niektoré podniky nemusia byť pripravené zabezpečiť to, aby dodržiavali pravidlá v každej krajine EÚ, v ktorej môžu pôsobiť. Zatiaľ čo 5AMLD stanovuje minimálny regulačný prah, umožňuje ďalšie nariadenia a postupy, ktoré sa medzi regiónmi veľmi líšia.

Burzové podniky pôsobiace vo viacerých členských štátoch EÚ musia zabezpečiť, aby sa na ne vzťahovala žiadosť o príslušné licencie v každej jurisdikcii. Toto je kľúčová oblasť záujmu o kompletnú prípravu 5AMLD. Zdá sa, že spoločnosti ako Kraken čelia tejto výzve priamo, zatiaľ čo iné môžu odkladať.

A výsledok?

Nuž, jedno je isté – zvýši sa tým dôveryhodnosť v kryptomeny, pretože budú opäť menej a menej zneužívané na nelegálne činnosti. Otázka je, či bude mať tento krok aj negatívne dopady na kryptomeny. Dajte nám vedieť váš názor pod článkom!

Čo čítať ďalej?

Pokiaľ sa zopakuje história, uvidíme opäť masívny rast kryptomien!

Zdroj:
cointelegraph.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.