- Ethereum posilnilo o viac než 170 % vďaka nákupom od BlackRock.
- Zmeny v americkej legislatíve vytvárajú priaznivé podmienky pre inštitucionálne investície.
- Pripravované otvorenie dôchodkového trhu v hodnote 9 biliónov dolárov.
Ethereum zažíva mimoriadne silný rast. Za posledných 100 dní posilnilo o viac než 170 %, čím sa dostalo podľa rebríčka CoinMarketCap na kapitalizáciu 372 miliárd dolárov. Podľa magazínu Coinpedia za týmto historickým vzostupom stojí masívne potlačenie short pozícií, inštitucionálne nákupy a regulačné zmeny v USA. Ethereum sa tak dostáva do centra pozornosti nielen malých investorov, ale aj veľkých hráčov.
ETH v prudkom raste: Čo ho poháňa?
Hlavným impulzom bola rekordná úroveň short pozícií na Ethereu – až o 25 % vyššia než vo februári 2025. Ako cena začala stúpať, nasledovala vlna nútených uzatváraní krátkych pozícií, čo spôsobilo ešte výraznejší nárast cien.
Dôležitým momentom boli nákupy veľkých inštitúcií: World Liberty Financial, prepojená s Donaldom Trumpom, nakúpila Ethereum za 5 miliónov dolárov a zároveň BlackRock počas 29 z posledných 30 dní navyšoval svoje pozície v rámci svojho ETF fondu.
Takýto prudký rast Etherea sme podľa údajov TradingView naposledy zaznamenali v januári 2024. V aktuálnom cykle bolo Ethereum výrazne podhodnotené, no situácia sa zásadne mení. Kurz ETH/BTC vzrástol z lokálneho minima 0,017 na súčasných 0,03, čo signalizuje obnovený záujem investorov o tento protokol.
Zároveň sa dominancia Etherea na trhu zvýšila z historického minima 6,95 % na aktuálnych 11,34 %, čo podčiarkuje jeho návrat do centra pozornosti. Tento vývoj naznačuje, že Ethereum opäť získava svoju pozíciu voči Bitcoinu a láka nielen cenou, ale aj fundamentálnym potenciálom v novom regulačnom prostredí.

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Ethereum čaká ďalší rast vďaka dôchodkovému trhu a legislatíve
Ethereum môže čoskoro čerpať výhody aj z pripravovaných zmien v americkej legislatíve. V júli americký Kongres schválil tri kľúčové zákony:
- Clarity Act – definuje kategorizáciu digitálnych aktív
- Genius Act – upravuje fungovanie stablecoinov
- Anti-CBDC Act – obmedzuje právomoci Fedu v oblasti digitálnych mien
Tieto reformy prinášajú väčšiu istotu a predvídateľnosť, čo je presne to, čo potrebujú veľkí inštitucionálni investori, uviedla ABC News.
Najväčší potenciálny katalyzátor sa však ešte len pripravuje – výkonné nariadenie prezidenta Trumpa, ktoré by umožnilo investovať dôchodkové plány typu 401(k), v hodnote 8,7 bilióna dolárov, aj do kryptomien ako Ethereum. Ak by sa to podarilo, objem investícií by mohol zdvojnásobiť súčasnú veľkosť globálneho kryptotrhu.
Ak sa viac zaujímate o Ethereum, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: