Ethereum oslavuje 5 rokov! Čo nás čaká v budúcnosti? Casper, dApps, DeFi, Sharding a Plasma

BitmarketsMind of Pepe mobil

Druhá najväčšia kryptomena súčasnosti – Ethereum – oslavuje päť rokov existencie. Je to presne päť rokov, čo bol vyťažený Ethereum Genesis block. Odvtedy táto kryptomena predviedla poriadnu jazdu. V lete 2017 kapitalizáciou takmer prekonala Bitcoin. V januári 2018 dosiahla svoje cenové maximum na hodnote ~1400 $. 

Zaujímavosť: za päť rokov ľudia na adresu Genesis bloku poslali viac než pol milióna dolárov v ETH a rôznych ERC-20 tokenoch. K týmto coinom sa nikto nikdy nedostane.

V súčasnosti sa hodnota Etherea pohybuje okolo 320 $. Ether v roku 2020 stabilne prekonáva Bitcoin a po troch rokoch sa tak začína vytvárať UPtrend na ETH/BTC grafe. Existujú dva hlavné fundamenty, ktoré sú za to zodpovedné.

eth/btc parabolaVznikajúca parabola na ETH/BTC grafe

Chcete vedieť ako je na tom Ethereum z hľadiska technickej analýzy? Analýza ETH a LTC – Pozor na veľký výplach – Kam to až whales vyženú?

Dokončenie vývoja Ethereum 2.0

Ako sme informovali pred pár dňami, Ethereum Foundation sa chystá na spustenie prvého verejného multi-client testnetu, vrámci ktorého si bude môcť ktokoľvek vyskúšať nový PoS Ethereum blockchain. Ide o upgrade, ktorý zakladatelia tejto kryptomeny sľubovali už v roku 2014 vo whitepaperi.

Ethereum 2.0 bude rýchlejšie, efektívnejšie, úspornejšie a umožní škálovateľnosť. Ide o kľúčové vylepšenie, bez ktorého Ethereum nikdy nedosiahne svoj potenciál.

Budúcnosť Ethereum 2.0

Ak všetko pôjde hladko, prechod na Ethereum 2.0 začne už v roku 2020. Nový blockchain umožní masové nasadenie decentralizovaných aplikácií, ktoré vývojári chystajú už niekoľko rokov. Bohužiaľ momentálne sú kvôli nízkej rýchlosti Etherea nepoužiteľné.

Masový nasadením decentralizovaných aplikácií Ethereum vstúpi do bežného života ľudí. Mnoho z nich ani nebude vedieť, že túto technológiu používajú. Ethereum začnú využívať aj technologickí giganti ako Microsoft. To zvýši záujem o túto kryptomenu a taktiež jej hodnotu.

Sharding a Plazma

Tím vývojárov z Ethereum Foundation na čele s Vitalikom Buterinom, po spustení ETH 2.0 nebude mať čas na oslavy. Majú totiž v pláne spustenie ďalších kľúčových technológií, ktoré z tejto platformy spravia celosvetový fenomén. Rýchle škálovanie umožní technológia Sharding, pomocou ktorej sa jeden blockchain rozbije na mnoho čiastkových shardov.

V prvej verzii shardingu môžeme očakávať až sto shardov, čím sa rýchlosť blockchainu zvýši stonásobne.

Plazma je akási nadstavba tejto technológie. Umožní, aby shardy nemuseli fungovať na základe rovnakých pravidiel. To umožní experimentovanie s rôznymi technológiami bez nutnosti pretláčať každú aktualizáciu do celého blockchainu. Vzniknú tak shardy, ktoré budú prispôsobené na rýchle spracovávanie transakcií, shardy ktoré uprednostnia bezpečnosť alebo shardy, ktoré sa budú využívať na vykonávanie zložitých výpočtov.

Chcete o týchto technológiách vedieť viac? Prečítajte si náš detailný rozbor Shardingu, Plasmy a ďalších chystaných vylepšení Etherea.

DeFi mánia

defipulse

Druhým silným fundamentom, ktorý ženie hodnotu Etherea hore je explózia DeFi ekosystému. Ide o prvé aplikácie založené na Ethereum technológii, ktoré majú využitie v reálnom živote. Najväčší úspech v DeFi ekosystéme majú decentralizované stablecoiny a platformy, ktoré ponúkajú pôžičky. V poslednej dobe sú však stále populárnejšie aj decentralizované burzy ako Balancer či Curve Finance.

Kapitalizácia DeFi trhu momentálne presahuje 3,7 miliardy dolárov a stále rýchlo rastie. Ešte v máji to bolo iba 800 miliónov dolárov. Lídrom je projekt Maker, ktorý spravuje stablecoin Dai.

Analýza ceny BTC – prečo Bitcoin rastie a kto ho teraz nakupuje?

txbOkazio mobil