Ethereum 2.0 – Poznáme dátum ďalšieho forku a čo všetko prinesie

BitmarketsBitmarkets

Po halvingu BTC je upgrade ETH na verziu 2.0 najväčšou udalosťou v blízkej budúcnosti kryptomien. Hoci sa vývoj mnohokrát zbrzdil, teraz sa zdá, že vývojári sú na dobrej ceste.

2020 – Rok zázrakov

Justin Drake, jeden z popredných vývojárov z Nadácie Ethereum, oznámil, že veľmi pravdepodobný dátum spustenia ETH 2.0 pripadá na 3. januára 2020. Za pol roka by sme tak mohli vidieť prvú fázu prechodu na druhú verziu obľúbenej kryptomeny.

3. január je tak dátumom, na ktorý sa budú upierať oči fanúšikov mince ETH. Avšak netreba očakávať kompletný produkt. Prebehne ale tá najdôležitejšia zmena, ktorou je prechod z Proof of Work na Proof of Stake. Zatiaľ čo teraz je ETH technológia veľmi podobná BTC, v budúcnosti sa týmto prechodom priblíži menám ako Cardano či Qtum.

Zatiaľ čo pri PoW záleží primárne na dostupnej výpočtovej sile, pri PoS záleží na tom, koľko mincí danej meny držíte. PoS je tak podstatne menej náročný na spotrebu elektrickej energie. PoS blockchainy sa zároveň môžu pýšiť aj podstatne vyššou rýchlosťou spracovania transakcií.

Sharding a Plasma

Drake tiež povedal, že na konci októbra by sa mala spustiť adresa kontraktu, kam budú môcť budúci validátori transakciou poslať svoje ETH tak, aby spustenie mohlo prebehnúť bez problémov. Pri spustení genesis bloku ETH 2.0 tak budú validátori rovno pripravení začať overovať transakcie.

Sledovanie pohybu kapitálu – Whale Alert: Až 52 tisíc BTC skončilo minulý týždeň iba na 30 peňaženkách!

Následne majú prísť dva ďalšie kroky. Po spustení PoS mechanizmu sa vývojári zamerajú na aktiváciu druhých vrstiev. Ide o Sharding a Plasma network. Sharding bude v podstate rozdelenie siete na menšie časti, ktoré budú môcť fungovať do istej miery samostatne, čím sa výrazne zrýchli priechod transakcií.

Plasma network je tiež riešenie prostredníctvom ďalších vrstiev. Plasma umožňuje presun financií tak, aby sa nemuseli dotknúť hlavného blockchainu. Tým umožňuje obísť prekážky hlavného blockchainu a používatelia tak môžu lacno a rýchlo posielať transakcie. Koncept je veľmi podobný Lightning Networku na Bitcoine.

Výsledky tejto práce však nebudú tak skoro. Očakávať sa dá, že sa objavia buď v priebehu roka 2020, ale pravdepodobnejšie je, že efekt Shardingu dopadne na sieť až v roku 2021. Pri Plasma network je potom otázkou, ako dobre sa implementácia vydarí. Ak môžeme brať LN pri BTC ako príklad, tak Plasma bude tiež potrebovať dostatok času na rast.

Čo to znamená pre Ethereum?

Ethereum sa teší skutočnej dobrej kondícii. Prechod na PoS významne zrýchli celý blockchain a umožní lepšie fungovanie decentralizovaných aplikácií. To je pre ETH úplne kľúčové, takže už prvý krok bude naozaj hodnotný.

Analýza kryptomien – [Analýza] Detailný pohľad na token Bitfinexu LEO – Veľký potenciál zrážajú enormné riziká

Vďaka prechodu na PoS sa otvoria vrátka aj pre ďalšie upgrady, ku ktorým existuje podľa Buterina už dostatok výskumu a všetky cesty sú teoreticky nalinkované. Vývojári tak vedia, čo majú robiť a teraz je už len treba zvoliť a vybudovať optimálnu cestu.

V nasledujúcich rokoch má Ethereum dostatok práce. Dôležité je, že sa na blockchaine pracuje a stále sa rozvíja. Tento fakt je navyše podporený množstvom dobrých správ okolo ETH. Microsoft oznámil vydanie svojho produktu VeriSol, ktorý overuje smart kontrakty na ETH sieti písané v jazyku Solidity. Google spustil funkciu, pomocou ktorej je možné integrovať ich cloudové služby a ETH smart kontrakty. Okrem iného Google tiež spustil výukový program, kde sa ľudia učia, ako pracovať so smart kontraktmi na ETH sieti.

Aj ďalšie veľké spoločnosti sa zapájajú do ekosystému Etherea. JPMorgan tiež vypustil nástroje na prácu s ETH sieťou pod názvom Anonymous Zether. Transakcie na sieti stále stúpajú a presiahli svoje doterajšie ATH. Chainlink zase aktivoval svoj mainnet, ktorý beží na ETH sieti a v neposlednom rade sa do prevádzky dostávajú testnety na ETH 2.0, takže si vývojári budú môcť nový systém vyskúšať.

Záver

Ethereum je na dobrej ceste. Vyvíja sa nielen samotná sieť ETH, ale tiež celý ekosystém. Stále viac účastníkov v sieti vytvára podklad pre fundamentálnu hodnotu tejto kryptomeny. A čo sa týka cenového hľadiska, ETH je stále oproti BTC nízko. Prepad, ktorý ETH v bear markete postihol, bol totiž ďaleko výraznejší.

So spustením PoS bude môcť každý účastník siete stakovať svoje mince a tým sa podieľať na overovaní siete. Z toho potom získava stabilný príjem práve za udržiavanie siete v prevádzke a to je veľmi lákavé. Namiesto nákupu drahých ťažobných strojov budú môcť používatelia investovať do mincí. To by malo hnať cenu ETH nahor.

ETH je v skvelej kondícii a zdá sa, že všetko ide správnym smerom. Inovácií v odvetví je však mnoho. Napríklad Zilliqa má už implementovanú technológiu Sharding. Pokúšať sa uhádnuť, ktorý z projektov nakoniec bude ten najúspešnejší, je ako veštiť z ruky. Jednoducho iba hádate. ETH má ale takmer najlepšiu východziu pozíciu.

Čo čítať ďalej?

Čo je to Libra? Kryptomena od Facebooku môže priniesť globálnu adopciu

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.