Energetická revolúcia: Rusko hlási rekordné dodávky plynu do Číny, Európa sa prizerá

  • Gazprom v utorok dosiahol denný rekord v dodávkach plynu do Číny
  • Za rok 2023 cez plynovod do Číny prišlo až 22,7 miliardy m3
Novinky Rusko dováža do Číny rekordné množstvo plynu
Rusko dováža do Číny rekordné množstvo plynu. Zdroj: shutterstock.com/plavi011/FP Creative Stock
Best Wallet PCKvakomat mobil

Jednou z oblastí, kde vidieť výraznú zmenu politiky Ruska od vypuknutia vojny na Ukrajine, je trh s energiami. Po tom, čo západné štáty uvalili na krajinu sankcie, Rusko s nimi značne obmedzilo energetický obchod. Podľa portálu Pravda ruský gigant Gazprom v utorok dosiahol denný rekord v dodávkach plynu do Číny cez plynovod Power of Siberia.

Gazprom hlási rekordné dodávky do Číny

Rusko zvýšilo rekordné dodávky do Číny, aby kompenzovalo výpadok exportu do Európy. Gazprom neuviedol presný údaj o novom dennom rekorde, no za rok 2023 cez plynovod do krajiny prišlo až 22,7 miliardy m3. Je to až 1,5-krát viac v medziročnom porovnaní s rokom 2022.

Dodávky prekonali aj očakávania, keďže Gazprom exportoval nad rámec zmluvy viac než 700 miliónov m3 (3,2 %). Trend má pokračovať a predpokladá sa, že v roku 2025 budú dodávky predstavovať až 38 miliárd m3. Trh by zásadne zmenilo aj vybudovanie plynovodu Power of Siberia 2, ktorý by prepravil až 50 miliárd m3 ročne cez Mongolsko do Číny. Naopak, dodávky do Európy klesli o 55,6 % na 28,3 miliardy m3 v roku 2023, pričom ešte v roku 2019 to bolo až 180 miliárd m3.

Ako sme informovali už skôr, cena ruského plynu určená pre Čínu je nízko na úrovni 271,6 dolárov za 1 000 m3, čo je dvojnásobne nižšie ako cena dodávky pre Európu. To znamená, že ak Rusko presunie rovnaký objem exportu z Európy do Číny, neprinesie to do krajiny rovnaký príliv kapitálu.

Konštrukcia Power of Siberia

Konštrukcia Power of Siberia. Zdroj: shutterstock.com/evangulov

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako to ovplyvní Slovensko?

Koncom roka 2024 vyprší platnosť zmluvy medzi Ukrajinou a ruským Gazpromom. Predĺženie tejto zmluvy je nepravdepodobné a ovplyvní to aj Slovensko. Údajne však môžeme dovážať ruský plyn aj po vypršaní zmluvy za predpokladu, že by ho preberala tretia strana na rusko-ukrajinskej hranici a následne exportovala do Európy.

Dovážať plyn by sme mohli napríklad aj z Turkménska, ktoré má piate najväčšie zásoby  zemného plynu na svete. Dopyt Číny po plyne je v súčasnosti viac menej pokrytý a vybudovanie ďalšieho plynovodu medzi Ruskom ma Čínou je preto otázne.

Navyše, nízka cena vytvára tlak na Rusko, ktoré sa z týchto dôvodov napokon môže rozhodnúť predsa len pokračovať v exporte plynu aj na Slovensko a do krajín Európskej únie (EÚ). Obnovenie úrovne z predvojnového stavu je ale vysoko nepravdepodobné.

O probléme s odbytom ruského plynu sme informovali už začiatkom novembra 2023. Gazprom preto hľadá ďalších potenciálnych odberateľov. Výsledkom je, že produkcia ruského plynu medziročne klesla až o 25 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Rusko si našlo nového odberateľa na plyn. Európsky trh to ale nenahradí

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.