Do Číny išlo viac ruského plynu ako sa očakávalo. Rusko však chce poslať ešte viac

  • Čína odoberá z Ruska viac plynu ako má na zmluve
  • Rusko chce vybudovať nový plynovod Sila Sibíri 2
Ekonomika Rusko má konečne kde dovážať svoj plyn
Rusko má konečne kde dovážať svoj plyn. Zdroj: Shutterstock.com/HakanGider
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ako už vieme, tak Rusko sčasti nahradilo európsky trh pri odbere plynu, pričom jeho novým spojencom sa stala Čína. Prúdi do nej dokonca viac plynu, ako je napísané v zmluve o dovoze. Informoval o tom portál HNonline.

Cez plynovod Sila Sibíri 1 išlo z Ruska do Číny počas tohto roka 22,5 miliardy metrov kubických plynu. Podľa zmluvného záväzku malo do Ázie prúdiť len 22 miliárd metrov kubických plynu, zatiaľ čo v časoch pred konfliktom na Ukrajine do Európy prúdilo 170 až 180 miliárd metrov kubických ročne.

Rusku ani tento objem nestačí a tak stále s Čínou rokuje o novom plynovode Sila Sibíri 2, ktorý by bol z ruského regiónu Jamal schopný na územie Číny dovážať až 50 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Rusko sa snaží zdvojnásobiť export plynu do Číny, ktorej dopyt po energiách rastie, a zároveň tak riešiť nedostatok vývozu plynu do Európskej únie, ktorý je po februári 2022, kedy Rusko vojensky napadlo susednú Ukrajinu, komplikovanejší.

Spolupráca ide na plné obrátky

Spolupráca ide na plné obrátky. Zdroj: Shutterstock.com/hodim

Aj keby konflikt na Ukrajine utíchol, je veľmi nepravdepodobné, že by sa obnovili dodávky plynu z Ruska do Európy v takej miere ako pred vojnou. Rusko sa však už zariadilo po svojom, pričom sa zameralo práve na Áziu.

Na druhej strane, cena ruského plynu pre Čínu sa drží naozaj nízko. V reči čísiel to predstavuje 271,6 dolárov za 1 000 metrov kubických, čo je dvojnásobne nižšia cena ako bola pre Európu a Turecko.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slovensko sa už čoskoro definitívne odstrihne od ruského plynu

Ukrajina totiž nepredĺži zmluvu s ruským dodávateľom plynu, spoločnosťou Gazprom. Tá aktuálna vyprší koncom roka 2024. Navyše, ruská spoločnosť neplatí za tranzit, čím porušuje dohodnuté pravidlá.

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa na tento scenár dômyselne pripravuje a je schopná prijímať plyn aj z iných zdrojov ako z Ruska. Dobrou správou je, že minimálne na najbližšiu zimu máme plynu na vykurovanie domácností dosť.

Existuje možnosť dovozu ruského plynu cez Ukrajinu aj po skončení platnosti aktuálnej zmluvy. Išlo by o trojstrannú dohodu, kde by práve tretia strana v podobe nejakej spoločnosti preberala plyn priamo na rusko-ukrajinskej hranici a distribuovala ho následne do celej EÚ.

Aktuálne na Slovensko cez tento plynovod, ktorý vedie cez vstupný bod vo Veľkých Kapušanoch, prúdi 40 miliónov kubíkov plynu denne, z toho viac ako polovica smeruje ďalej do Rakúska.

Prečítajte si aj: V akom termíne sa definitívne odstrihneme od ruského plynu? Slovensko sa už pripravuje

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.