Podľa vyhlásenia miestnych médií firma Samsung, ktorá vlastní jeden z najväčších výrobných závodov na výrobu polovodičov, vlani dokončila vývoj svojich čipov ASIC, špecializovaných na ťažbu Bitcoinov a tento mesiac začala s masovou produkciou.
Čo je ASIC čip?
Application-Specific Integrated Circuit je integrovaný obvod (IC), ktorý je prispôsobený na konkrétne použitie a nie je určený na všeobecné výpočty (zn. nie je Turingovsky kompletný). Napríklad čip navrhnutý na spustenie digitálneho hlasového záznamníku alebo vysokoúčinný čip na ťaženie Bitcoinu je ASIC.
V kontexte ťažby kryptomien môžeme ASIC interpretovať ako zostavu, ktorá obsahuje viacero prvkov, ako mikroprocesor, pamäťové bloky vrátane ROM, RAM, EEPROM, flash pamäte, grafický čip a ďaľšie. Takáto ASIC je často označovaná ako SoC (system-on-chip).
Takáto špecializácia umožňuje, aby ťažobné zariadenia mali čo najvyšší výkon a čo najnižšiu spotrebu pri potvrdzovaní transakcií. Tým sa zabezbečuje návratnosť investícií do ťažby kryptomien, napriek tomu, že sa neustále zvyšuje náročnosť výpočtov.
Partner Samsungu je zatiaľ neznámy
Spoločnosť Samsung dodáva svoje čipy ASIC do nepomenovanej čínskej spoločnosti a jej cieľom je zamerať sa na čínsky trh skôr, než sa potenciálne rozšíri do iných regiónov
“Sme v centre výrobného biznisu, ktorý je dodávateľom pre ťažobné spoločnosti v Číne.”
Uviedol hovorca spoločnosti Samsung v mediálnom prehlásení v Soule a dodal, že spoločnosť si nebola istá, aký zisk prinesie tento podnik.
Vo vyhlásení sa uvádza, že spoločnosť TSMC, založená na Taiwane, je v súčasnosti jedným z ďalších významných výrobcov polovodičov, ktorý tvorí podobné partnerstvo s výrobcom hardvéru na ťažbu Bitcoinu – firmou Bitmain. Správa od spoločnosti Tech DigiTimes uviedla, že objednávky čipov od Bitmain predstavujú až 90 percent výrobnej kapacity TSMC.
Zatiaľ čo v správe nie je uvedené, s ktorým výrobcom hardvéru spoločnosť Samsung pracuje, je ako pravdepodobné, že by mohla poskytnúť schopnosť rozšíriť výrobu a ohroziť dominantný podiel Bitmainu na trhu.
Utajovanie vývoja ASIC
V minulom roku spoločnosť Samsung použila 40 starých telefónov Galaxy na vytvorenie ťažobného zariadenia ako súčasť iniciatívy “upcycling”, ktorej cieľom je presvedčiť zákazníkov, aby našli nové možnosti použitia svojich starých telefónov. Zostava bola samozrejme skôr kuriozitou než praktickým prípadom použitia starších mobilných zariadení. Tento počin sa javí ako nanajvýš zaujímavý, vzhľadom na fakt, že Samsung v tom čase tajne vyvíjala čipy ASIC.
Samsung však nie je prvou veľkou spoločnosťou, ktorá by sa dostala do ťažobného priemyslu. Začiatkom tohoto mesiaca spoločnosť Eastman Kodak oznámila, že získala licenciu na výrobu mining zariadení s názvom Kodak. Projekt však bol ostro kritizovaný. Najmä kvôli niektorým klamlivým predpovediam o zisku, ako aj podmienke, že Kodak dostane polovicu všetkých vyťažených mincí.
Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.