Ekonomická kríza je za dverami

Ekonomika Profesor ekonómie predpovedá finančnú recesiu
Profesor ekonómie predpovedá finančnú recesiu. Zdroj: shutterstock.com/SrideeStudio/Einstock
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ekonomická kríza je strašiak, ktorému by sa každý najradšej vyhol. Jej dôsledky môžu byť ďalekosiahle a pre ekonomiku zničujúce. Denník Finbold priniesol rozhovor s profesorom aplikovanej ekonómie, Stevom Hankem, významným ekonómom pôsobiacim na americkej John Hopkins University. Podľa neho dáta finančnej zásoby ukazujú, že americká ekonomika sa recesii nevyhne a nepomôže ani masívne tlačenie peňazí zo strany FED-u.

Recesia predo dvermi

Steve Hanke sa v rozhovore vyjadril, že mnohí ekonómovia hľadia na čísla znižujúcej sa inflácie s veľkým optimizmom. Pokles tejto hodnoty ku 4 % je krátkodobým pozitívnym znakom. Avšak vo vnútri tejto problematiky je skrytá časovaná bomba, ktorá takmer s istotou vybuchne. Miera finančnej zásoby sa kontinuálne znižuje už od júla 2022 a táto trajektória bude pokračovať. Preto príchod recesie predpovedá na jar 2024. Vychádza z faktu, že hospodárska aktivita reaguje na znižujúcu sa peňažnú zásobu zvyčajne s oneskorením 6 až 18 mesiacov. Keďže už aktuálne sa nachádzame v tomto pásme, recesia sa zrejme neodvratne blíži.

Dôvodom, pre ktorý profesor vidí vysoké riziko príchodu krízy je aj fakt, že zatiaľ čo momentálne FED a ostatné centrálne banky stále dokážu stimulovať ekonomiku novými peniazmi, so znižujúcou sa finančnou zásobou miera tejto podpory bude stále klesať. To sa začne prejavovať na cene aktív, hospodárskej produkcii a v konečnom dôsledku aj na inflácii.

„Už sme v tomto šesť- až osemnásťmesačnom pásme, keď sa v ekonomike začína prejavovať slabosť, a preto si myslím, že v prvom štvrťroku budúceho roka uvidíme recesiu, a tá je už zapečená v koláči, pretože peniaze sú tým, čo poháňa ekonomiku,” povedal.

Ekonomická recess takmer isto príde

Ekonomická recess takmer isto príde. Zdroj: shutterstock.com/SERSOLL

Inflačný cieľ ostane nenaplnený

V otázke znižovania inflácie ku inflačnému cieľu FED-u na úrovni 2 % je skôr skeptický a nemyslí si, že by prišlo v dohľadnej dobe ku tomuto scenáru. Môže za to negatívne prostredie ekonomickej neistoty, narušenie dodávateľského reťazca a nevhodné zásahy Federálneho rezervného systému. Už v júli 2022 Hanke vyslovil prognózu, že na 65 % recesia príde, vtedy však ešte nedefinoval časový rámec.

Dodáva, že sa ukázalo, že aktíva ako akcie či bitcoin v čase zvyšujúcej sa inflácie výrazne poklesli a nedokázali si uchovať svoju hodnotu. Pomerne ostro sa vyjadril proti bitcoinu a jeho nákup vidí ako „hru na blázna”.

Ako sme už skôr informovali, recesia sa začína ukazovať už aj v Európe. HDP eurozóny kleslo o 0,1 %, čo je údaj, ktorý zalarmoval ekonómov. Môžu za to najmä veľmi slabá spotreba domácností a nízke investície podnikov, obmedzenia v medzinárodnom obchode a globálna ekonomická neistota.

Po covidovej pandémii sa nielen Slovákom už míňajú úspory a prípadná ekonomická recesia, ktorá môže zasiahnuť celý svet, by tak napáchala ešte oveľa väčšie škody.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Mohlo by vás zaujímať: Slovenskí penzisti si nečakane prilepšia. Rast dôchodkov prekoná aj infláciu