Ekonóm Jim Rickards upozorňuje na možný príchod novej meny BRICS a varuje pred nečakanými dôsledkami pre svetovú ekonomiku. V knihe “Menové vojny” naznačuje, že táto nová mena by mohla oslabiť úlohu amerického dolára a postupne ho nahradiť ako hlavná platobná a rezervná mena.
Príprava na geopolitickú zmenu
V článku sa spomína, že svet nie je dostatočne pripravený na takúto geopolitickú zmenu a Rickards zdôrazňuje bezprecedentnosť procesu, ktorým by k nej mohlo dôjsť. BRICS, ekonomické zoskupenie Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky, sa snaží posilniť svoj vplyv a konkurencieschopnosť na globálnom trhu. Diskusia o zavedení spoločnej meny sa očakáva na ich budúcom summite v auguste.
Rickards predpokladá, že nová mena môže byť naviazaná na kôš komodít a mohla by existovať vo forme digitálnej meny. Tú by spravovala nová finančná inštitúcia BRICS+. Proces dedolarizácie globálnych platieb by mohol mať výrazný vplyv na svetové finančné systémy a zmenil by rovnováhu síl v globálnej ekonomike.
Varovanie ekonóma Rickardsa
Odborník však varuje, že takýto krok by mohol vyvolať vlnu turbulencií a prekvapení na medzinárodných trhoch. Napriek skeptickým názorom existuje rastúci trend krajín, ktoré sa odvracajú od amerického dolára a snažia sa diverzifikovať svoje platobné systémy.
Tento krok vidí ako súčasť širšej snahy o dedolarizáciu globálnych platieb a návrh alternatívnej meny, ktorá by mohla slúžiť ako rezervná mena pre BRICS a ďalšie krajiny. V tomto procese by BRICS mohol zohrať kľúčovú úlohu ako dôležitý ekonomický blok s potenciálom ovplyvniť svetové finančné trhy.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Vývoj HDP od roku 1980 až po 2021
V nasledujúcej video vizualizácii sa zobrazuje porovnanie ekonomík rôznych regiónov a krajín. Táto dynamická prezentácia prináša porovnanie HDP (hrubý domáci produkt) medzi skupinami BRICS, EU, G7, Čínou a USA v časovom rozpätí od roku 1980 až do 2021.
Proces dedolarizácie a nástup nových medzinárodných platobných systémov nie je jednoduchý a môže trvať dlhý čas. Americký dolár je stále najdominantnejšou rezervnou menou a zohráva kľúčovú úlohu vo svetovom hospodárstve. Aj keď existuje snaha o diverzifikáciu a hľadanie alternatívnych riešení, trvá to istý čas, kým nové meny získajú dôveru a presadia sa vo veľkom meradle.
Jim Rickards svojimi predpoveďami a varovaniami upriamuje pozornosť na potenciálnu zmenu v globálnom menovom systéme a dôsledky, ktoré by mohli spôsobiť.
Prečítaj si aj: Ideálny čas na nákup? Zlato smeruje na historicky najvyššiu cenu