Dráma ohľadom dlhového stropu USA môže výrazne ovplyvniť cenu bitcoinu

Novinky Dlhový strop USA môže spôsobiť kolaps trhov
Dlhový strop USA môže spôsobiť kolaps trhov.Zdroj: shutterstock.com/Salma Bashir Motiwala/Bigc Studio
BitmarketsBitmarkets

Práve v týchto dňoch prebiehajú v Spojených štátoch amerických kľúčové rokovania, ktorými sa Federálna vláda snaží zabrániť úplnej apokalypse. Medzinárodný menový fond vydal varovanie pred nesplatením dlhodobých záväzkov USA. Spojené štáty už v januári tohto roku narazili na maximálnu možnú hranicu výšky ich nesplateného dlhu. Ak sa dlhový strop nezvýši krajina už nebude schopná splácať svoje záväzky, čo by de facto znamenalo bankrot USA.

Podľa ministerky financií, Janet Yellenovej, najväčšej ekonomike sveta dôjdu finančné prostriedky už o pár dní a to 1.júna 2023. Podrobne sme vás o tom informovali v nedávnom článku.

Dlhový strop Američania navýšili už 78- krát

Americká vláda, rovnako ako aj vlády iných krajín, míňa na svoje výdavky oveľa väčšie množstvo finančných prostriedkov, ako je schopná sama zabezpečiť. Na udržiavanie chodu krajiny si preto musí požičiavať a to prevažne formou vydávania štátnych dlhopisov. Tie nakupujú iné krajiny, firmy aj jednotlivci.

Dlh americkej vlády ale dosiahol jeho maximálnu Kongresom schválenú hranicu a to 31,4 biliónov dolárov.

V histórií sa to opakovalo už mnohokrát, vo väčšine prípadov bol americký dlhový strop automatický navýšený, dokonca až rutinným spôsob, s plným súhlasom obidvoch komôr Kongresu Spojených štátov amerických.

Prebiehajúce rokovania sú na mŕtvom bode

Dnes je situácia zložitejšia, pretože republikánska časť Kongresu nesúhlasí s navýšením dlhového stropu bez toho, aby demokratická vláda Joe Biedena podpísala škrty v plánovaných vládnych výdavkoch. Nastala teda patová situácia. USA reálne hrozí bankrot, ktorý by otriasol globálnymi trhmi. Ako v nedeľu informovala Reuters, prezident Biden stále nesúhlasí s podmienkami, ktoré si kladú republikáni. Dokonca sa vyjadril, že svojím konaním postavili ekonomiku do pozície rukojemníka.

Štátny dlh USA

Štátny dlh USA. Zdroj: visualcapitalist.com

Čas beží, odpočítavanie tiká, dátum kolapsu USA sa nezadržateľne blíži a Američania stále nedospeli k dohode.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Už aj v minulosti republikáni odmietali navýšiť dlhový strop

Vo veľmi podobnej pozícií bola v roku 2011 aj vláda Baracka Obamu. Navýšenie dlhového stropu vtedy taktiež blokovali republikáni. Trhy boli v obrovskom napätí až do poslednej chvíle. Dohodu s republikánmi sa podarilo Obamovi dosiahnuť len 2 dni pred odhadovaným bankrotom Spojených štátov.

Následkom týchto udalosti dokonca ratingová agentúra S&P Global Ratings znížila hodnotenie bonity Spojených štátov. Z ratingu AAA pokleslo USA na AA+. Bolo to po prvý a zároveň aj jediný krát v celej histórií Spojených štátov amerických.

Na toto dusné ovzdušie plné obáv a stresu vtedy index S&P500 reagoval prepadom o neuveriteľných 20 %. Ak by dnes akciový trh takto výrazne poklesol, tak volatilnejšie kryptomeny by zaznamenali rekordné prepady.

Ďalšie informácie nájdete aj v našom nedávnom článku: USA čaká jeden z najdôležitejších momentov v celej histórii

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Čo by pre kryptomenový trh znamenal bankrot USA?

V prípade, že by republikáni s demokratmi nedospeli k dohode do 1.júna, na trhoch by zavládla úplná panika. Zákonite by sa spustili výpredaje. V prvom rade by oslabol dolár. V našom kryptomenovom svete by sme mali očakávať pokles hodnoty stablecoinov, ktoré sú na americký dolár priamo naviazané. Zrejme by sme sa mali pripraviť aj na výrazné oslabenie akciového trhu rovnako, ako to bolo aj v spomínanom roku 2011.

Druhá strana mince ale je, že investori, ktorí by utekali z rizikových amerických štátnych dlhopisov, by začali hľadať pre svoje aktíva nový bezpečný prístav. Ako veľmi dobrou voľbou sa v tomto prípade javia práve zlato a kryptomeny, na ktoré politické spory nemajú žiaden dosah.

Pád amerického dolára by bol jasným býčím znamením pre bitcoin a ostatné kryptomeny.

Prečítajte si aj: Je globálna ekonomika ohrozená? Až štvrtinu amerického dlhú majú v rukách iné krajiny

Pepe Unchained PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.