Donald Trump vydal dôležité varovanie

  • Donald Trump verejne kritizuje CBDC.
  • Zavedenie CBDC má svoje výhody aj nevýhody.
  • EÚ v najbližších rokoch implementuje digitálne euro.
Novinky Donald Trump varuje pred CBDC
Donald Trump varuje pred CBDC. Zdroj: shutterstock.com/Joseph Sohm/Popel Arseniy
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Donald Trump nedávno vyjadril obavy týkajúce sa digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC). Tento nástroj môže údajne obmedziť slobodu, uvádza správa Invezz. Bývalý americký prezident zároveň sľúbil, že jeho administratíva by nikdy CBDC neschválila. Avšak zdá sa, že budúcnosť je v tejto otázke nezvratná.

Donald Trump kritizuje CBDC

Kritici CBDC a rovnako aj Trump sa zhodujú v argumente, že CBDC by poskytlo centrálnym bankám príliš veľkú moc nad obyvateľmi. Rovnako by boli kontrolované všetky peniaze občanov, čo by následne vláde umožňuje aplikovať rôzne opatrenia alebo obmedzenia. Niektorí sa obávajú bodovacích systémov podľa nákupov a činov.

Rovnaký názor zdieľa množstvo konzervatívcov a liberálov. Medzi nich patrí aj guvernér Floridy Ron DeSantis. Americká centrálna banka (FED) sa síce nezaviazala spustiť CBDC, no rozbehla štúdiu zameranú na výhody a nevýhody digitálnej meny. Tento krok považujú kritici za prvú fázu, po ktorej bude nasledovať snaha o implementáciu.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Odvrátená stránka digitálnych mien centrálnych bánk

Tak ako každá nová technológia, aj CBDC má dve strany mince. Zástancovia tvrdia, že majú pozitívny vplyv na životné prostredie, ich používanie je bezpečné a povedie k nižším nákladom. Navyše už dávno používame digitálnu formu peňazí cez subjekty ako Visa, Mastercard, American Express alebo PayPal.

Pravdepodobne bude CBDC neodvrátiteľnou budúcnosťou, pretože digitalizácia je trend, ktorý sledujeme vo všetkých oblastiach života za posledné roky. Existuje ale aj odvrátená stránka digitalizácie v oblasti financií. Môže totiž vzniknúť absolútna kontrola nad všetkými transakciami v krajine.

Otázka financií je pre väčšinu ľudí citlivá téma a pocit, že niekto kontroluje všetky transakcie, je pre mnohých desivý. Dodnes totiž existuje alternatíva v podobe hotovosti, ktorá je pravdupovediac mimo systém kontroly. Zavedenie CBDC ale môže mať aj horšie dopady na obyvateľov. Kontrola totiž umožní, že vláda následne môže tieto informácie používať vo svoj prospech. Typickým príkladom je vynucovanie platenia daní.

Počet krajín skúmajúcich CBDC

Počet krajín skúmajúcich CBDC. Zdroj: Atlanticcouncil

Štatistiky Atlanticcouncil ukazujú, že v súčasnosti skúma zavádzanie digitálnej meny centrálnej banky až 130 krajín. Pre porovnanie, pred troma rokmi sa o to snažilo iba 35 krajín. Práve Čína začala s výskumom ako prvá a platby akceptujú už milióny občanov. Rovnaký scenár ale čaká aj Európsku úniu. To, v akej fáze sa tento výskum u nás nachádza, sa môžete dočítať v článku Už sa to začalo. Hotovosť čoskoro zmizne a nahradia ju digitálne peniaze.

Mohlo by ťa zaujímať: Negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.