Dobrá správa pre spotrebiteľov: ceny potravín vo svete klesajú!

Ekonomika Ceny potravín vo svete klesajú
Ceny potravín vo svete klesajú. Zdroj: shutterstock.com/Prostock-studio
BitmarketsKvakomat mobil

Ceny potravín vo svete v auguste klesli piaty mesiac po sebe. Na informáciu upozornila Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a TASR. Aké sú príčiny poklesu a pocítime ich v obchodoch?

Ceny potravín opäť klesajú

FAO dnes informovala o poklese cien potravín na globálnych trhoch. Index The World Food Price Index dosiahol hodnotu 138 bodov, čo je pokles oproti mesiacu júl o 2,7 bodu z hodnoty 140,7. Ako môžete vidieť na grafe nižšie, globálne ceny potravín klesajú už piaty mesiac po sebe.


Globálne ceny potravín piaty mesiac v poklese. Zdroj: tradingeconomics.com

Dôvodom poklesu je znovuotvorenie vývozu obilnín z ukrajinských prístavov a priaznivejšie prognózy úrody pšenice v Severnej Amerike a Rusku. Medzitým index obilnín v medzimesačnom hodnotení klesol v auguste o 1,4 %. To je pre trhy dobrá správa, pretože napríklad na Slovensku zdraželi medziročne ceny obilnín až o 73 %.

Pozitívnou správou je aj rast úrody obilnín na Slovensku. Podľa TASR by mala úroda dosiahnuť 2,7 milióna ton, čo je nárast o 1,3 % v porovnaní s minulým rokom. Popri pšenici je druhou plodinou, ktorej sa na Slovensku darilo, repka olejná, ktorej úroda je vyššia o 2 %. Naopak, veľký pokles zaznamenala úroda kukurice, ktorá podľa Štatistického úradu klesla na najmenšiu hodnotu za 15 rokov.

Čítaj ďalej: Trh s nehnuteľnosťami ochladzuje – prichádza bublina v štýle 2008?

Prejaví sa to na cenách?

Súčasný rast cien potravín v obchodoch napriek piatim mesiacom poklesov na globálnych trhoch vyvoláva otázku, prečo nie je pokles cien citeľný v obchodoch. Odpoveďou parabolický rast cien energií. Príkladom je cena elektriny, ktorá je nevyhnutnou komoditou pri skladovaní potravín. Majitelia obchodov musia platiť vyššie účty za elektrinu a túto záťaž smerujú na spotrebiteľov.

Graf: rast ceny nafty na trhoch.

Graf: rast ceny nafty na trhoch. Zdroj: kurzy.cz

Druhým dôvodom je rast ceny nafty, ktorá sa používa ako prepravná pohonná hmota v celom potravinárskom priemysle. Ceny nafty vyleteli v roku 2022 vysoko, pretože v súčasnosti dopyt prekonáva výrobu a západné sankcie ovplyvnili aj export ruskej nafty do EÚ. Pre spotrebiteľov sú poklesy cien potravín dobrou správou a pokiaľ sa podarí európskym regulátorom zastropovať ceny energií, pozitívne sa to premietne aj do cien potravín.

Čítaj ďalej: Dobrá správa z Bruselu: Európska komisia zvažuje zastropovanie cien energií

txbFreedum fighter mobil