Dnes sa nacvičuje prechod na Ethereum 2.0 a nie všetko ide hladko

BitmarketsBitmarkets

Ethereum 2.0 je dlho očakávané vylepšenie druhej najväčšej kryptomeny, ktoré  nahradí súčasný neefektívny PoW blockchain za nový, rýchlejší a ekologickejší mainnet založený na technológii známej ako staking.  Počas tohto roka bolo spustených niekoľko mainnetov, ktoré sa stále viac podobali na finálny produkt a dnes už viac menej presne vieme, ako bude Ethereum 2.0 a celý prechod na staking vyzerať.

Test prechodu na Ethereum 2.0 sa zaobišiel bez väčších problémov

Vývojári Ethereum Foundation a produktov, ktoré na tejto platforme fungujú, dnes spoločne nacvičovali prechod na nový blockchain. Spustený bol testnet známy pod menom Spadina. Životnosť tejto testovacej siete je iba 72 hodín a cieľom je overiť, procesy ktoré povedú k bezpečnému spusteniu staking protokolu.

Takmer všetko nakoniec fungovalo bez problémov. Tie sa objavili iba s klientom z Teku a Universal Plug & Play technológiou, ktorá zaobstaráva port forwarding. Vývojári majú tri mesiace, aby chyby v kóde vyriešili, pretože potom s najväčšou pravdepodobnosťou príde ostré spustenie Fázy 0 Ethereum 2.0.

Môže vás zaujímať: Ethereum Foundation rozdáva blockchainové granty v hodnote $3,9 milióna

Nízka účasť pri spustení testnetu

Ďalšou nepríjemnosťou bola nízka účasť členov komunity, ktorí sľúbili, že sa zúčastnia testovacieho prechodu na Ethereum 2.0. Nakoniec však svoje nody spustila iba necelá polovica z nich. Síce je možné, že sa im nepodarilo rozbehnúť uzly, no skôr sa domnievame, že sa na to proste vykašľali. Na testnete sa však napriek tomu podarilo dosiahnuť konsenzus a sieť funguje.

Veď predsa “o nič nešlo,” tokeny na testnete nemajú žiadnu hodnotu. Až nadíde čas skutočného prechodu, bude to vyzerať úplne inak.

Ethereum 2.0 nevyrieši problém s vysokými poplatkami – tvrdia DeFi experti

Takto bude prebiehať prechod na Fázu 0 Ethereum 2.0

Po spustení nového PoS blockchainu súčasný Ethereum ekosystém nezaznamená takmer žiadnu zmenu. Všetky projekty naďalej ostanú na starom blockchaine, kde konsenzus zaobstarávajú ťažiari svojimi grafickými kartami.

Prechod bude vyzerať podobne, ako ten dnešný, až na to, že nové ETH 2.0 tokeny budú mať rovnakú hodnotu, ako ETH 1.0 mince. Užívatelia si budú môcť kedykoľvek staré coiny vymeniť za nové a začať stakovať.

Až sa ukáže, že 2.0 mainnet je stabilný, Ethereum Foundation začne pridávať ďalšie funkcie formou pravidelných iteratívnych upgradov siete. Podľa Vitalika Buterina je tento prístup lepší, ako čakať, než bude všetko hotové a spustiť Ethereum 2.0 naraz so všetkými funkciami.

“Iterovať a pridávať funkcie je efektívnejšie, ako sa strácať v haldách zložitej teoretickej práce.”

Prechod na nový blockchain bude trvať roky. Začne sa v decembri 2020 a skončí vtedy, keď už nebude existovať žiadny dôvod držať sa súčasnej PoW siete.

ROZHOVOR Vitalik Buterin – Zaskočilo nás aký náročný je vývoj Ethereum 2.0

Okazio PCFlockers mobil