Ethereum 2.0 nevyrieši problém s vysokými poplatkami – tvrdia DeFi experti

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ethereum má za sebou skvelý rok 2020, no v posledných mesiacoch narazilo na problémy s prehltením siete. ETH blockchain nestíha spracovávať množstvo transakcií a smart kontraktov, ktoré generuje DeFi ekosystém a vo výsledku tak transakčné poplatky vyleteli vysoko nad bývalé ATH z roku 2017. Ich medián na začiatku septembra dosiahol 8,5 $! Včera to bolo takmer 3,6 $.

Ethereum median transaction fee

Ethereum median transaction fee

Na Cointelegraph China DeFi Maratóne sa stretli najväčší experti na decentralizované financie a zdieľali svoju múdrosť so zvyškom sveta. Prekvapil hlavne ich názor, že Ethereum 2.0 nevyrieši problém s vysokými poplatkami. Iste, tento blockchain bude podstatne rýchlejší než súčasný zastaralý PoW systém, no neumožní dostatočné škálovanie siete.

Ethereum 2.0 je veľké vylepšenie, ktoré úplne zmení spôsob, akým sieť dosahuje konsenzus. V súčasnosti transakcie potvrdzujú mineri pomocou ťažby na grafických kartách a ASICoch. Po upgrade sa bude používať rýchlejší, efektívnejší a energeticky úspornejší stacking.

Najviac momentálne Ethereum vyťaźujú DEXy. Niektoré z nich majú aj stomiliónové denné objemy! Tu nájdete 3 DEXy ktoré sú lepšie než normálne burzy.

Ethereum 2.0 nerieši najväčšie problémy, ktoré dnes sužujú sieť

Pri vývoji ETH 2.0 totiž vývojári nepočítali so 2020 DeFi boomom, vďaka ktorému je dnes celá sieť zahltená. Neadresuje teda hlavné problémy, ktorým momentálne Ethereum čelí. Sergej Kung, tvorca najstaršieho DEXu 1inch povedal:

“Všetko sa musí ešte raz premyslieť. Môžeme migrovať smartkontrakty na nový chain, ale ani ten nie je škálovateľný. Aby Ethereum blockchain mohol škálovať, musia sa vytvoriť nové štandardy a protokoly založené na shardovacej architektúre, akú má napríklad projekt NEAR, ktorý je podobný Ethereu 2.0.”

Prechod na ETH 2.0, ktorý snáď príde už tento rok, je iba prvý krok. Pokiaľ Ethereum Foundation včas nedokončí svoju shardovaciu technológiu, sieť sa eventuálne opäť zahltí. Vývoj blockchainu je však pomalý a pri Ethereu to platí dvojnásobne. Akákoľvek bezpečnostná chyba by totiž skončila katastrofou. Na tejto sieti sú tokeny v hodnote desiatok miliárd dolárov.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa tím Vitalika Buterina popasuje s týmito problémami. DeFi boom sa v septembri spomalil a z ekosystému sa začali odlievať peniaze. Ak to bude pokračovať, ETH Foundation získa o niečo viac času na dokončenie svojich projektov.

Viac zistíte tu: DeFi boom končí? Kapitalizácia trhu klesla o 20% a Maker je na treťom mieste

Škálovanie na druhej vrstve je najlepšie riešenie

Alex Kumanovič – spoluzakladateľ bloXroute Labs je toho názoru, že najlepším riešením bude škálovanie na druhej vrstve. Vitalik Buterin v minulosti vyhlásil, že projekty, ktoré vyvíjali 2nd layer scaling riešenia na Ethereu uspeli. Teraz je čas implementovať ich do DeFi projektov a odľahčiť tak hlavnú sieť.

Aj tieto riešenia však majú svoje úskalia. Vysvetliť bežnému človeku, ako funguje škálovanie na druhej vrstve, je prinajmenšom problematické. Aj ďalšie úskalia sú tak zložité, že nemá zmysel venovať sa im v tomto článku.

Ethereum čoskoro exploduje – Ďalšia rotácia paraboly sa blíži!