Už desať rokov uplynulo od doby, keď tvorca Bitcoinu publikoval svoj posledný príspevok. V ňom komunite ohlásil, že jeho práca skončila a rozhodol sa pracovať na ďalších projektoch. Pred svojím odchodom zo sveta kryptomien prenechal vývoj Bitcoinu svojím nasledovníkom.
Vo svojom poslednom príspevku napísal iba: “I’ve moved on to other things.” (Budem sa venovať ďalším veciam.)
Tajomný Satoshi Nakamoto
Za desať rokov sa nikomu nepodarilo odhaliť, kto vlastný stojí za pseudonymom Satoshi Nakamoto. Rovnako nevieme, čomu sa ďalej venoval, i keď špekuluje sa, že v roku 2014 spustil anonymnú kryptomenu Monero – naznačuje to tento výskum.
V čase, keď Satoshi opustil Bitcoin, iste netušil, aký obrovský úspech bude mať táto kryptomena. Pred dvoma týždňami hodnota jedného Bitcoinu dosiahla rekordných 65 000 dolárov. Dnes je to o niečo menej, 55 000 USD.
Hodnota všetkých mincí v obehu presahuje bilión dolárov (1000 miliárd) a Bitcoin patrí do prvej päťky najväčších mien na svete (porovnanie podľa údajov o M1 zásobe peňazí). Pre zaujímavosť, v obehu je momentálne približne 1,2 bilióna eur.
Zaujímavosť: Na akej cene sa Satoshi Nakamoto stane najbohatším človekom na svete?
Satoshi, technológie a sociálne problémy
V čase vzniku Bitcoinu Satoshi vyriešil tri dekády starý problém. S využitím kryptografie vytvoril prvú, skutočne decentralizovanú a slobodnú, digitálnu menu. Všetky predchádzajúce pokusy skončili neúspechom, resp. boli potlačené vládami. V 90. rokoch bolo dokonca v mnohých krajinách zakázaný výskum kryptografie.
Satoshi však neriešil technologický, ale sociálny problém, tvrdí Dustin D. Trammell v rozhovore pre Cointelegraph Brasil.
“[..] (Satoshi sa snažil vyriešiť) systémový problém so starým finančným systémom. V tom čase sa však výskumníci sústredili hlavne na technológiu, takže niektoré zo Satoshiho filozofických konceptov boli dlho prehliadnuté alebo bagatelizované.”
Viete ako vznikol Satoshi? Milý príbeh vzniku najmenšej jednotky Bitcoinu
Bitcoin vs. svet
Bitcoin vznikol v roku 2009, ako odpoveď na finančnú krízu, ktorú spôsobila centralizácia moci finančného sektoru. Bitcoin je spôsob, ako môžeme získať späť finančnú slobodu a ukryť sa pred sledovaním, porušovaním súkromia a pred znehodnocovaním majetku, ktoré spôsobuje neustále tlačenie peňazí.
Zdá sa, že Satoshimu to nakoniec vyšlo. Bankári pred desiatimi rokmi považovali Bitcoin za dobrý vtip. Dnes už do kryptomien investujú takmer všetci a počas tejto ekonomickej krízy sa naň obrátili nie len obyčajní ľudia, ale aj veľké firmy či investičné fondy. Veď, hlavne vďaka tomu sa dnes obchoduje za viac, než 50 tisíc dolárov.
Zásluhy Satoshiho Nakamota nedávno uznala aj vláda amerického štátu Louisiana: