Sviečkové formácie na trhu

BitmarketsKvakomat mobil

Cenové grafy sa dajú vyjadriť mnohými spôsobmi a sviečkový graf je jedným z najpoužívanejších a najprehľadnejších grafov vôbec. A prečo sú sviečky také dôležité? Ak si otvoríte akýkoľvek graf na Tradingview,  tak prvé čo uvidíte, sú práve sviečky. My si teraz predstavíme ich najzákladnejšie typy a formácie.

Základné typy sviečok

Marubozu – ide o typ sviečky, ktorá nemá žiadny knôt (tieň). Zvyčajne má však veľké telo. Zelená Marubozu sviečka znamená, že býci majú naozaj silu a cena môže rásť vyššie (za predpokladu silného objemu). Červená Marubozu sviečka znamená opak (medvede tlačia cenu nižšie a majú na to dostatok sily).

marubozu

Doji – veľmi laicky a jednoducho povedané, ide o „opak” Marubozu. Pri Doji väčšinou nevidíme takmer žiadne telo (alebo veľmi malé), ale má dlhé obidva knôty (môže preto vyzerať ako kríž ). Doji naznačuje nerozhodnosť na trhoch, a preto vstup priamo po Doji nie je vhodný.

Hammer (kladivo) – v tomto prípade by mal byť knôt aspoň 2-krát taký dlhý ako telo sviečky. Rovnako platí, že sviečka má iba jeden knôt (v tomto prípade spodný). Pri obrátenom kladive by sa zase mal vyskytovať iba horný knôt.

Sviečkové formácie

Engulfing – po slovensky „pohltenie.” A to doslova. V prípade engulfingu ide o takzvaný reversal pattern (znak obrátenia trendu). V prípade bullish engulfingu ide o formáciu, kedy na konci downtrendu uvidíte zelenú sviečku, ktorá je dlhšia ako predchádzajúca červená sviečka. V prípade bearish engulfingu môžeme vidieť top (vrchol uptrendu), kedy po zelenej sviečke nasleduje červená s dlhším telom, a teda pohltí predchádzajúcu zelenú sviečku.

Trojsviečkové formácie

Morning star – táto trojsviečková formácia sa zvyčajne dá nájsť na konci downtrendu a značí obrat trendu. Vyznačuje sa červenou sviečkou, po ktorej nasleduje malá zelená sviečka (alebo Doji) a následne zelená sviečka, ktorej veľkosť je aspoň 50 % z prvej červenej sviečky (dobrý chaos, čo?). Našťastie, dole na grafe môžete vidieť morning star vykreslenú.

Evening star – je opakom morning star. V krátkosti je to bearish signál (na konci uptrendu), kedy po zelenej sviečke (na tope) nasleduje Doji alebo malá červená sviečka a následne ešte jedna červená sviečka, ktorej veľkosť je minimálne 50 % prvej zelenej sviečky. A práve to je evening star.

Sviečkových formácií je pochopiteľne oveľa viac. Medzi tie, ktoré určite stoja za pozornosť patria Three white soldiers/Three black crows, Spinning tops, Pin-bar alebo Tweezer (či už bearish alebo bullish).

Záver

Pri sviečkových formáciách veľmi záleží na objemoch. Rovnako je potrebné mať na pamäti, že aj keď sa téma sviečok môže zdať jednoduchá, je potrebné myslieť na to, že v skutočných grafoch sa ukážkové sviečkové formácie hľadajú naozaj ťažko. Napriek tomu platí, že: „Sviečky sú základ”!

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.