DeFi zažíva krízu. Má vôbec ešte budúcnosť?

Novinky Sektor DeFi.
Sektor DeFi. Zdroj: Shutterstock.com/Vladimir Kazakov
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nedávne udalosti, ktoré spôsobili na trhu odliv z centralizovaných búrz, by mali naznačovať, že dôvera investorov by sa mala nakloniť k decentralizovanému financovaniu (DeFi). Realita ale ukazuje, že celková uzamknutá hodnota (total value locked – TVL) DeFi čelí vážnemu poklesu. Najnovšia správa od Dapp Radar varuje, že DeFi aj NFT majú časy slávy už dávno za sebou.

Celková uzamknutá hodnota v kontexte kryptomien predstavuje súčet všetkých aktív uložených v protokoloch decentralizovaných financií. To znamená, že čím je hodnota vyššia, tým je dopyt po DeFi väčší. Najnovšie údaje ukazujú, že TVL kleslo o 22 %, čo predstavuje 65,01 miliardy dolárov.

Najväčším porazeným je Solana, ktorej TVL pre napojenie na FTX kleslo o 71 % a dosiahla 366 miliónov dolárov. Medzitým Ethereum ostáva najpopulárnejšou sieťou, ktorej TVL sa v novembri prepadlo o 24 % na hodnotu 32,1 miliardy dolárov. Medzi najmenej zasiahnutými protokolmi boli napríklad BNB Chain a Arbitrum, ktorých pokles TVL zaznamenal iba 3 % a 5 % na hodnotách 7,95 miliárd a 1,43 miliardy.

DeFi TVL

DeFi TVL. Zdroj: Dappradar

NFT klesá rovnako ako DeFi

Trh s NFT dosiahol tiež podobný klesajúci trend. Objemy obchodov sa prepadli od októbra až o 17,47 % a dosiahli ročné minimum na hodnote 546 miliónov dolárov. Medzimesačný počet predajov taktiež klesol o 22,24 %.

Ani samotná sieť Etherea sa neubránila korekcii a objemy obchodov s NFT na Ethereu klesli na hodnoty z júna 2021 na približne 277 miliónov dolárov. Pomerne prekvapivou výnimkou je Solana, hneď na druhom mieste s rastom 42 % na hodnotu 95 miliónov dolárov. Dôvodom bola predovšetkým kolekcia y00ts. Posledný mesiac sa predalo spolu 852 780 NFT, čo predstavuje pokles o 33 %.

Viacerí obchodníci presúvali svoje aktivity z centralizovaných búrz na decentralizované, no dopyt stále nie je dostačujúci. Držby stablecoinov v peňaženkách tiež naznačujú, že trend by mohol signalizovať začiatok presunu k DeFi. Zatiaľ je ale tento sektor stále na zostupe.

Mohlo by ťa zaujímať: Trhu DeFi dominujú len 2 aplikácie. Je toto decentralizácia?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.