DeFi oficiálne v bubline? Čo je DeFi a prečo je okolo neho taký hype ?

BitmarketsPepe Unchained mobil

Napriek enormnému rastu DeFi, iba 6 projektov vlastní viac ako 90% celkového kapitálu v tomto sektore. Celková hodnota kapitálu uzamknutého v protokoloch o decentralizovanom financovaní (DeFi) vzrástla o 271% za menej ako dva mesiace, čím prvýkrát prekonala 7 miliárd dolárov.

Ak bude súčasné tempo rastu pokračovať, do konca roku 2020 bude mať DeFi hodnotu viac ako 27 miliárd dolárov.

Aave v súčasnosti predstavuje najväčší projekt DeFi s kapitálom 1,51 miliárd dolárov. Na druhom mieste je MakerDAO s 1,42 miliardy dolárov. Ďalej nasleduje Curve Finance s 1,15 miliardy dolárov, Yearn.finance s 845 miliónmi dolárov, Syntetika s 801 miliónmi dolárov a Compound predstavujúci 797 miliónov dolárov.

Čítajte tiež – Akcie Tesly na maxime – V čom je Bitcoin rovnaký a kde Teslu prevyšuje?

Prežije iba pár projektov

Aave sa nedávno stala najlepším projektom DeFi po získaní licencie na inštitúciu elektronických peňazí od úradu Financial Conduct Authority U.K, čo signalizuje rastúcu legitimitu sektora.

Aj keď agresívna rastová dráha DeFi bola podporená nedávnym nárastom úverových protokolov, podľa protokolu DeFiPulse predstavuje iba šesť protokolov viac ako 90% kapitálu v sektore.

Aj keď mnohé projekty rýchlo zachytili predstavivosť krypto komunity v bubline DeFi 2020, len málo z nich sa dokázalo etablovať a dlhodobo zaujímať vedúce postavenie v tomto odvetví.

Je DeFi v bubline ?

Nedávny dramatický nárast a pokles spoločnosti Yam Finance ponúka preventívny príbeh, ktorý poukazuje na potenciálnu závažnosť zmluvného rizika. Spolu s kolapsom protokolu sa stratí viac ako 750 000 dolárov v krypte. DForce tiež utrpel v apríli hackerský útok v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. Ukradnuté prostriedky však hacker vrátil investorom.

Vedúci predstavitelia odvetvia varovali pred prehnanou býčivosťou v tomto sektore. 

Medzičasom, zakladateľ spoločnosti Compound, Robert Leshner, nedávno zdieľal status na Twittri:

DEFI

Začiatkom tohto mesiaca spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum Vitalik Buterin napísal:

„Nemusíte sa podieľať na najnovšej horúcej novinke, aby ste sa mohli zúčastniť na programe Ethereum. V skutočnosti, pokiaľ naozaj nepochopíte, čo sa deje, je najlepšie sedieť alebo sa zúčastňovať iba s veľmi malými množstvami.”

Prečo každého na kryptotrhu zaujíma DeFi ?

Ide v podstate o názor, že kryptografickí podnikatelia môžu v decentralizovanej architektúre vytvárať tradičné finančné nástroje, mimo kontroly spoločností a vlád. Bitcoin a Ethereum sú originálne aplikácie DeFi. Obidve sú riadené veľkými sieťami počítačov, nie ústrednými orgánmi.

Stablecoin Dai je najpoužívanejšia aplikácia DeFi a bitcoinový digitálny token, ktorého cieľom je stať sa globálnou menou nedotknuteľnou centrálnymi bankami. Na rozdiel od bitcoinu je jeho hodnota viazaná na americký dolár, čím sa drasticky znižuje volatilita, ktorá bráni tomu, aby bol bitcoin praktický pre každodenné nákupy. Adopcia Dai však zostáva nízka.

Cieľom DeFi je zrekonštruovať bankový systém pre celý svet. Decentralizované finančné aplikácie môžu urobiť naše finančné systémy transparentnejšími, odolnejšími a menej krehkými.

Flockers PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.