DeFi mánia pokračuje a kapitalizácia tohto trhu denne vytvára nové rekordy. Aktuálne je už v DeFi projektoch 76,5 miliardy dolárov. Podľa najnovšej analýzy ktorú nedávno zverejnil zakladateľ DeFi Italy Simone Conti však drvivú väčšinu tokenov troch najväčších projektov vlastní 500 veľkých investorov. O nejakej masívnej decentralizácii teda nemôže byť ani reči.

Po internete sa prirodzene začali šíriť domnienky, že celé DeFi je jeden veľký podvod a väčšina projektov nakoniec skrachuje podobne, ako tomu bolo počas ICO mánie v roku 2017. A je skutočne pravda, že obe mánie majú veľa spoločných rysov.

Podľa Contiho analýzy je najviac centralizovaný projekt Compound, ktorý masívnym rastom prekvapil celý svet a na chvíľu dokonca predbehol aj dlhodobého lídra. Ďalšie Contiho pozorovania odhaľujú, že TOP5 adries každého veľkého DeFi projektu držia viac než 40% mincí s výnimkou Bancoru, pri ktorom je to 33%.

simone conti tabulka najväčších defi projektov a adries

Veľká novinka zo sveta DeFi: Uniswap v3 je tu! – Prišiel čas pripraviť sa na nový DeFi boom?

Je teda DeFi iba jeden veľký podvod?

Označovať však celé DeFi za podvod však nie je vhodné. Koncentrácia tokenov v rukách malého množstva investorov pri novších projektoch dáva zmysel. Navyše, tieto decentralizované aplikácie ponúkajú držiteľom mincí relatívne zaujímavý a bezpečný pasívny príjem.

Biznis s decentralizovanými pôžičkami sa vypláca a investovať do nového odvetvia tiež. Preto niet divu, že DeFi prilákalo množstvo miliardárov, ktorí do tohto odvetvia vrazili veľké peniaze a kúpili si podiel na niektorých projektoch.

Navyše, DeFi je ešte stále veľmi mladé odvetvie a postupom čase bude stále viac decentralizované. Až priláka ďalších bohatých a hlavne ďalšie investičné fondy, rozdelenie tokenov bude vyzerať lepšie.

To však neznamená, že je všetko v najlepšom poriadku. Podobne ako pri ICO boome, aj tentokrát môžeme očakávať, že mnoho projektov po čase padne do zabudnutia. Konkurencia v tomto priestore je totiž obrovská.

Zaujíma vás Ethereum? Tu nájdete našu najnovšiu analýzu tejto kryptomeny:

ANALÝZA – Ethereum (ETH) extrémne stúpa – Ako dlho vydrží?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance