DeFi je SCAM? 500 veľrýb vlastní 99% tokenov!

0

DeFi mánia pokračuje a kapitalizácia tohto trhu denne vytvára nové rekordy. Aktuálne je už v DeFi projektoch 4,5 miliardy dolárov. Podľa najnovšej analýzy ktorú nedávno zverejnil zakladateľ DeFi Italy Simone Conti však drvivú väčšinu tokenov troch najväčších projektov vlastní 500 veľkých investorov. O nejakej masívnej decentralizácii teda nemôže byť ani reči.

Náš najnovší DeFi report nájdete tu.

Po internete sa prirodzene začali šíriť domnienky, že celé DeFi je jeden veľký podvod a väčšina projektov nakoniec skrachuje podobne, ako tomu bolo počas ICO mánie v roku 2017. A je skutočne pravda, že obe mánie majú veľa spoločných rysov.

Podľa Contiho analýzy je najviac centralizované projekt Compound, ktorý v júni masívnym rastom prekvapil celý svet a na chvíľu dokonca predbehol aj dlhodobého lídra, projekt Maker. Ďalšie Contiho pozorovania odhaľujú, že TOP5 adries každého veľkého DeFi projektu držia viac než 40% mincí s výnimkou Bancoru, pri ktorom je to 33%.

simone conti tabulka najväčších defi projektov a adries

Je čas nakupovať Binance Coin (BNB)? Chystá sa ďalšie kolo IEOs!

Je teda DeFi iba jeden veľký podvod?

Označovať však celé DeFi za podvod však nie je vhodné. Koncentrácia tokenov v rukách malého množstva investorov pri novších projektoch dáva zmysel. Navyše, tieto decentralizované aplikácie ponúkajú držiteľom mincí relatívne zaujímavý a bezpečný pasívny príjem.

Biznis s decentralizovanými pôžičkami sa vypláca a investovať do nového odvetvia tiež. Preto niet divu, že DeFi prilákalo množstvo miliardárov, ktorí do tohto odvetvia vrazili veľké peniaze a kúpili si podiel na niektorých projektoch.

Navyše, DeFi je ešte stále veľmi mladé odvetvie a postupom čase bude stále viac decentralizované. Až priláka ďalších bohatých a hlavne ďalšie investičné fondy, rozdelenie tokenov bude vyzerať lepšie.

To však neznamená, že je všetko v najlepšom poriadku. Podobne ako pri ICO boome, aj tentokrát môžeme očakávať, že mnoho projektov po čase padne do zabudnutia. Konkurencia v tomto priestore je totiž obrovská.

Je vôbec ETC bezpečné? Dva 51% útoky za jeden týždeň a miliónové škody!

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre