- Daňový bonus napokon tisíce Slovákov nedostanú.
- Problémom je, keď si dlžník prenášal úver z jednej do druhej banky za účelom refixovania.
Keďže úvery na bývanie zdraželi až štvornásobne, vláda sa koncom roka 2023 rozhodla, že dlžníkom pomôže so splátkami sumou maximálne 150 eur mesačne prostredníctvom daňového bonusu. Objavili sa ale nové chyby, ktoré bránia tomuto procesu, a preto tisíce Slovákov sa napokon pomoci nedočkajú, uvádza Pravda.
Tisíce Slovákov sa pomoci od štátu nedočká
Prvým problémom je, keď si dlžník prenášal úver z jednej do druhej banky za účelom refixovania a zvýšenia objemu úveru. Pri takomto úvere sa mení jeho účel, keďže už nebol určený na kúpu nehnuteľnosti, ale na zmenu financovania. Pri prechode do inej banky sa menia aj mnohé parametre úveru ako doba fixácie, dĺžka úveru a podobne.
Ďalšou bariérou je nutná komunikácia oboch bánk o osobných údajoch klienta, s čím majú samotné banky problém. Niektorým Slovákom z dôvodu refinancovania v roku 2023 už úrady žiadosti zamietli. Problém je ale v tom, že táto skupina dlžníkov nebola informovaná o tom, že nárok na bonus nemajú. Dozvedeli sa to až pri podaní žiadosti a ostali sklamaní.
Minister financií Ladislav Kamenický uviedol, že pomoc od štátu je výhodnejšia ako prenos úveru z jednej banky do druhej. Lenže dlžníci to nemali odkiaľ vedieť, keďže refinancovali skôr, ako vôbec k takejto informácii došlo. Národná banka Slovenska (NBS) dokonca uvádza, že za roky 2023 až 2025 bude refixovaných až 384 000 hypoték a 200 000 refinancovať nebude vôbec.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Ako sa vypočíta daňový bonus
Už skôr sme informovali, že štát uhradí 75 % z nárastu splátky, a to až do maximálnej výšky 150 eur mesačne, resp. 1 800 ročne. Dlžník si podá daňové priznanie za rok 2023 a v ňom si uplatní bonus, resp. ho uplatní zamestnávateľ na základe potvrdenia od banky, ktoré obsahuje informácie o zmene výšky splátky.
Na daňový bonus má nárok dlžník, ktorého priemerný mesačný príjem vypočítaný z hrubého ročného zdaniteľného príjmu je maximálne vo výške 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca. Ak bonus prekročí celkovú daň, vzniká nárok na zvyšnú časť daňového bonusu.
Samotnú výšku vypočíta konkrétna banka, v ktorej má občan uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie. Podmienkou je uzatvorenie tejto zmluvy pred 1. januárom 2024. No tu nastáva problém s vymieňaním informácií medzi bankami v prípade, že klient refinancoval úver cez druhú banku.
Mohlo by ťa zaujímať: Slováci môžu od dnešného dňa žiadať o príspevok na hypotéku. Tu je presný postup, ako na to