Gastrolístky majú prejsť výraznými úpravami. Ich vyplácanie sa zmení

  • Gastrolístky sa majú vyplácať nie dopredu, ale spätne.
  • Spätné vyplácanie by malo mať iba samé výhody.
Novinky Gastrolístky sa majú podľa návrhu vyplácať spätne
Gastrolístky sa majú podľa návrhu vyplácať spätne. Zdroj: shutterstock.com/Juassawa/fizkes/sylv1rob1
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Politická strana Sloboda a Solidarita (SaS) predložila do parlamentu návrh, ktorý má novelizovať Zákonník práce. Konkrétne má dôjsť ku zmene poskytovania stravných lístkov a finančného príspevku na stravovanie. Podľa návrhu sa majú zamestnancovi gastrolístky a finančný príspevok na stravovanie poskytovať za mesiac pozadu, uvádza Pravda.

Gastrolístky sa majú vyplácať nie dopredu, ale spätne

Parlament sa začne týmto návrhom zaoberať 30. januára tohto roka a ak by ho schválil, platnosť by nadobudol od 1. júna. Zamestnanci touto zmenou o nič neprídu, avšak stravné lístky a príspevky na stravovanie uvidia až koncom mesiaca a nie na jeho začiatku. Naopak, zamestnávateľom ubudne značná administratívna záťaž spôsobená viacerými aplikačnými nejasnosťami.

Vyplácanie stravných poukážok nie je v zahraničí štandardom a už vôbec nie mesiac vopred. Stáva sa totiž, že zamestnanec spoločnosť počas mesiaca opustí, pretože si nájde lepšie platenú prácu. Spätné vyplácanie by malo mať iba samé výhody. Všade vo svete totiž funguje, že ľudia žijú z výplaty vyplácanej spätne a to isté platí aj pre príspevky na stravu.

Existuje jeden protiargument zo strany zamestnancov, ktorí samozrejme chcú vyplácanie vopred a nie spätne. Podľa logiky, že zamestnanci nebudú mať čo jesť, by ale mohli byť vyplácané dopredu aj mesačné mzdy. Ide o zmenu, ktorá nemá byť nevýhodou pre žiadnu stranu, no je jasné, že zamestnanci s tým zo začiatku súhlasiť nebudú.

Spoločnosti kedysi vyplácali zamestnancov väčšinou fyzickými stravnými lístkami, ktoré ale predstavujú zbytočne vysoké dodatočné náklady. Neskôr sa prešlo na vyplácanie na stravovaciu kartu, ktorá bola na to určená, no taktiež predstavuje dodatočné náklady, keďže ide o externú firmu. Dnes je skôr preferované vyplácanie priamo na bankový účet zamestnanca v prvý pracovný deň v mesiaci.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Hodnota stravného rastie

Hodnota stravných lístkov z roka na rok mierne rastie a z dôvodu inflácie v minulom roku došlo hneď ku niekoľkým navýšeniam sumy. Zamestnanec, ktorého pracovná cesta trvá 5 až 12 hodín, obdrží namiesto 7,30 eura 7,80 eura.

V prípade 12 až 18 hodín sa suma stravného zvýši z 10,90 eura na 11,60 eura a nad 18 hodín ide o zmenu zo 16,40 eura na 17,40 eura. Od prvého októbra 2023 sa minimálna hodnota stravného lístka zvýšila z 5,48 eura na 5,85 eura.

Mohlo by ťa zaujímať: V ohrození sú desaťtisíce pracovných miest Slovákov

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.