Kedy začnú Slovákom klesať úrokové sadzby? Odpoveď mnohých nepoteší

  • Centrálna banka bude zrejme držať vysoké úrokové sadzby dlhší čas
  • Prvý pokles údajne nastane až v polovici ďalšieho roku
Ekonomika Kedy klesnú úrokové sadzby
Kedy klesnú úrokové sadzby? Zdroj: shutterstock.com/Tupungato/nitpicker/Alexandros Michailidis
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Takmer celý svet žije na dlh a výnimkou nie je ani Slovensko. Dlžníkov v súčasnosti najviac zaujíma, kedy dôjde k poklesu úrokových sadzieb, keďže za posledný rok sa stalo požičiavanie cudzích peňazí príliš drahé. Európska centrálna banka (ECB) síce zmenila monetárny prístup, no z najhoršieho ešte vôbec nemusíme byť von.

ECB úrokové sadzby druhýkrát po sebe nezmenila

ECB zvyšovala úrokovú sadzbu z nulovej úrovne celkovo 10-krát až na súčasnú hodnotu 4,50 %. Na posledných dvoch zasadnutiach ale túto sadzbu už nezvýšila čo naznačuje, že sadzby zrejme dosiahli svoj vrchol. Sme ale svedkami najvyšších sadzieb za posledných 22 rokov. Nie je jasné, kedy začnú klesať. Ukončenie ich rastu totiž neznamená, že ihneď dôjde k poklesu.

ECB predpokladá, že inflácia bude v roku 2023 v priemere 5,4 %, v roku 2024 môže skončiť na hodnote 2,7 %, v roku 2025 zas na 2,1 % a v roku 2026 na 1,9 %. Inflačný cieľ banky sú 2 %, takže podľa predpovede ho dosiahne až na prelome rokov 2025 a 2026 z hľadiska ročného priemeru. To znamená, že výrazný pokles sadzieb zrejme tak skoro nenastane.

Úroková sadzba ECB

Úroková sadzba ECB. Zdroj: ECB

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kedy začnú úrokové sadzby klesať?

Centrálna banka bude zrejme držať vysoké úrokové sadzby dlhší čas. Prvý pokles údajne nastane až v polovici ďalšieho roku. Odhady analytikov ECB sa môžu v budúcnosti zmeniť, a preto sa inflačný cieľ môže dosiahnuť aj skôr. Všetko ale bude závisieť od inflácie, ktorá podľa údajov Tradingeconomics dosahuje v eurozóne za mesiac november 2,4 %. Stále platí, že Slovensko má spomedzi všetkých členov najvyššie tempo rastu cien.

Začiatok znižovania úrokových sadzieb ovplyvní aj úročenie nových úverov. Na Slovensku však existuje pomerne vysoké riziko zníženia ratingu krajiny v dôsledku vysokého deficitu štátneho rozpočtu. To môže spôsobiť napriek expanzívnej menovej politike ECB nárast úrokovej sadzby. Okrem toho nezabúdajme na to, že komerčné banky zvyšovali sadzby nad úroveň referenčnej sadzby od ECB.

Boj s infláciou sme ešte nevyhrali

Nedávno sme informovali, že boj s infláciou ešte nie je ani zďaleka vyhratý. Prezident nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel uviedol, že vstupujeme do pokročilej fázy boja, ktorá bude ešte náročnejšia ako tá prvá. Nárast inflácie môže stimulovať geopolitické napätie a globálna neistota.

Na záver môžeme zhodnotiť, že nikto s určitosťou nevie povedať, kedy sa začne pokles úrokových sadzieb. Na druhej strane je vysoko pravdepodobné, že ostanú najbližšie roky na vyšších úrovniach. Na časy nulových sadzieb môžeme zabudnúť, pretože sa tak skoro nezopakujú.

Mohlo by ťa zaujímať: Úrokové sadzby zostanú vysoko dlhšie ako sme čakali. Potvrdil to člen Európskej centrálnej banky

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.